Muhammed B. Ali B. Muhammed-i Şebankarei ve Mecma'ul-Ensab adlı eseri
Muhammad B. Ali B. Muhammed Shabankarai and his work Majma'al Ansab
  1. Tez No: 639138
  2. Yazar: ZÜHRA SERAP BİRTANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
XIII-XIV. yy. Orta Asya Türk siyaset ve kültür tarihinin ana kaynaklarından birisi olan Mecma'u'l-Ensâb, Muḥammed b. Ali b. Muḥammed b.Ḥuseyin b. Ebû Bekir Şebânkâreî tarafından 1332-33 yıllarında yazılmıştır. Bu eser yazılış tarihine kadar olan olayları içeren bir genel tarih özetidir. Şebânkâreî'nin bu eseri tezimizin konusunu teşkil etmektedir. Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş Bölümü'nde İlhanlılar dönemi siyasi olaylarını ve XIII/-XIV yy. İran Tarih Yazıcılığını inceledik. Böylelikle hem eserin yazıldığı döneme, hem de bu dönem tarih yazıcılığına geniş bir perspektif ile bakılmasını sağlamaya çalıştık. Birinci Bölüm'de Muḥammed b. Ali b. Muḥammed b.Ḥuseyin b. Ebû Bekir Şebânkâreî'nin hayatı, yazarlığı ve üslûbu üzerinde durduk. İkinci Bölüm'de eserimiz Mecma'u'l-Ensâb 'ın yazılış ve içeriği, eser üzerine yapılan çalışmaları ve nüshalarını ayrıntılı bir şekilde verdik. Çalışmamızın son bölümü olan Üçüncü Bölüm'de eserin dil ve üslup özelliklerini tüm detayları aktarmaya çalışıp, bazı bölümlerin Türkçe çevirisine yer verdik.
Özet (Çeviri)
The work titled Mecmâ'u'l-Ensâb is one of the great source which contains important information for Central Asia of period. This work has been written in 1332-33 by Muḥammed b. Ali b. Muḥammed b.Ḥuseyin b. Ebu Bekir Şebânkâreî. This work contains a summary of general history from the time of writing. This work of Muḥammed b. Ali b. Muḥammed b.Ḥuseyin b. Ebu Bekir Şebânkâreî constitutes the subject of our thesis. This study consists of three parts. In the intoduction, Mongols, the politics of this period and Persian historiography in XIII-XIV centuries has been examined. Looking from a broad perspective has been tried to be provided both to the time of the work and the historiography of the period. The life of Muḥammed b. Ali b. Muḥammed b.Ḥuseyin b. Ebu Bekir Şebânkâreî, his works, his autorship and style has been emphasized in the first part. In the second part not only speling, content of Mecmâ'u'l Ensâb but also its copies, the other studies have been conducted on work has been tried to convey in d'Aṭâ ils. The last part of the work includes the language and style of Mecmâ'u'l Ensâb and the translation some parts of the work itself.