Sinema ve sanal gerçekliğin ortak geleceği üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the common future of the cinema and virtual realty
- Tez No: 639241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde bilgisayarlar ve internetin sayesinde; çok sayıda alet ve makine ile veri aktarımı ve depolama imkanları genişlemiş olup bu makineler birbiriyle iletişim halindedir ve bilgi paylaşmaktadır. Big data olarak adlandırılan bu muazzam boyuttaki verileri ve bilgi sistemlerinin analizi günümüzde ayrı bir meslek haline gelmiştir. Her kesimden insanın üzerinde anlaşmaya vardığı husus; 2050 yılına kadar hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına ilişkindir. Teknolojinin sunduğu olanaklar geliştikçe sinema sektöründe de yeni ifade biçimleri, araçları ve yaklaşım farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında, 21.yüzyılda sanal gerçeklik uygulamalarının ulaştığı teknolojik boyutun sinema sektöründe yaratacağı değişim ve dönüşümün incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, thanks to computers and the internet; with a large number of tools and machines, data transfer and storage facilities have expanded, these machines communicate with each other and share information. Analysis of this enormous size of data and information systems, called big data, has become a separate profession today. The issue that people from all walks of life agree on is; it is about how nothing will be the same until 2050. As the possibilities offered by technology improve, new forms of expression, tools, and approaches are emerging in the cinema sector. Therefore, in this thesis, it is aimed to examine the change and transformation that the technological dimension reached by virtual reality applications in the 21st century will create in the cinema sector.