Kersetin ve kersetin yüklü siklodekstrin formülasyonlarının akut ağrı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of quercetin and quercetin on the acute pain of loaded cyclodextrin formulations
- Tez No: 639375
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kersetin, doza bağlı antinosiseptif etkisi farklı çalışmalar ile gösterilmiş bir flavonoiddir. Kersetinin suda az çözünürlüğü, kimyasal kararsızlığı ve düşük biyoyararlanımı, sahip olduğu pek çok biyolojik etkinin sınırlanmasına neden olmaktadır. Kersetinin etki profilinin kısıtlanmasını önlemek için farklı bir taşıyıcı sistem ile çözünürlüğünün ve kararlılığının artırılması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı, kersetinin düşük dozlardaki (3 mg/kg, 5 mg/kg, 10 mg/kg ve 20 mg/kg) santral analjezik etkisinin zamana bağlı sıcak plaka ve kuyruk daldırma gibi akut analjezi testleri ile gösterilmesidir. Çalışmada aynı zamanda kersetin yüklü siklodekstrin formülasyonu oluşturularak düşük dozlarda gözlenen analjezik etki ve bu etkideki değişimler saf kersetin dozları ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre, β-siklodekstrin kompleksinin, kersetinin in vitro koşullarda sudaki çözünürlüğünü arttırdığı gösterilmiştir. Siklodekstrin-kersetin formülasyonu uygulanan tüm dozlarda kontrole göre anlamlı analjezik etki göstermiştir. Saf kersetin 3 mg/kg dozda her iki analjezik testte de anlamlı etki göstermezken siklodekstrin-kersetin kompleksi anlamlı etki göstermiştir. Siklodekstrin-kersetin kompleksi saf kersetine göre bize daha kolay bir çözünürlük, analjezik etkide artış ve uygulama kolaylığı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Quercetin is a flavonoid whose dose-dependent antinociceptive effect has been demonstrated by different studies. The low water solubility of quercetin, chemical instability and low bioavailability is caused to the limitation of many biological effects. It is aimed to increase bioavailability with a different carrier system to prevent the restriction of the effect profile of quercetin. The aim of this study is to demonstrate the central analgesic effect of quercetin at low doses (3 mg/kg, 5 mg/kg, 10 mg/kg ve 20 mg/kg) with time-dependent acute analgesia tests such as a hot plate and tail immersion tests. In the study, at the same time, quercetin loaded cyclodextrin formulation was created and the analgesic effect observed at low doses and the changes in this effect were compared with pure quercetin doses. According to our research results, it has been shown that the β-cyclodextrin complex increases the solubility in water of quercetin in vitro conditions. The cyclodextrin-quercetin formulation showed a significant analgesic effect compared to control at all applied doses. While pure quercetin did not show a significant effect in both analgesic tests at a dose of 3 mg/kg, the cyclodextrin-quercetin complex showed a significant effect. The cyclodextrin-quercetin complex provided us an easier solubility, an increase in analgesic effect, and ease of application compared to pure quercetin.