ESBL(genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz) üreten enterik bakterilerde fosfomisin duyarlılığının araştırılması
Investigation of phosphomycin susceptibility in enteric bacteriaproducing ESBL (extended spectrum beta-lactamases)
  1. Tez No: 639595
  2. Yazar: GİZEM SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda klasik antibiyotiklere direnç geliştiren bakterilerin artması nedeniyle, fosfomisin; yeniden önem kazanan antibiyotikler arasına girmiştir. Fosfomisin birçok bakteri üzerine bakterisidal etkinliği olan bir moleküldür. GSBL üreten bakteriler, özellikle nozokomiyal infeksiyonlarda sık izole edilen patojenlerdir ve tedavilerinde sıklıkla dirençle karşılaşılmaktadır. Fosfomisinin etki spektrumu içerisinde bu bakterilerin de bulunması nedeniyle, tedavide bir alternatif olarak görülmektedir. Fosfomisinin yeniden kullanıma girmesiyle, fosfomisin için güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçların alındığı duyarlılık test yöntemleri oluşturmak önemlidir. Bu çalışmada, GSBL üreten enterik bakterilerin fosfomisine olan duyarlılıklarının tespitinde; disk difüzyon, agar dilüsyon ve otomatize Microscan yöntemlerinin kullanılabilirliklerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya Mayıs 2019- Kasım 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen örneklerde üreyen, GSBL enzimi üreten 120 Enterobacterales (89 E. coli ve 31 K.pneumoniae) suşu dâhil edildi. Agar dilüsyon yöntemi ile; E.coli izolatlarından 4'ü, K.pneumoniae izolatlarından da 7'si fosfomisine dirençli olarak kaydedilmiştir.Çalışmada, disk difüzyon ve Microscan metotlarının referans yönteme göre kategorik uyum, büyük ve küçük hata oranları hesaplandı. Disk difüzyon ve Microscan yöntemlerinin E.coli suşları açısından referans yöntem ile kategorik uyumu yüksek ve hata oranları düşük bulundu. Sonuçta; E. Coli için fosfomisin direncinin tespitinde referans yöntem olan ağar dilüsyon yöntemi ile Microscan ve disk difüzyon yöntemi arasında büyük oranda uyum olduğu, agar dilüsyon yöntemine göre maliyet ve işgücü açısından kullanım kolaylığı sağlayan disk difüzyon yöteminin güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceği görüldü. K.pneumoniae türlerinde ise agar dilüsyonun halen altın standart olduğu, ancak bu imkanı olmayan laboratuvarlarda Microscan otomatize sistem kullanılabilirse de, sonuçların dikkatli yorumlanması gerektiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, because of the increase in bacteria developing resistance to classical antibiotics, phosphomycin; has become one of the most important antibiotics. It is a broad spectrum molecule active on many bacteria, including multi-drug resistant Gram-negative bacteria. Enteric bacteria producing ESBL are frequently isolated pathogens, especially in nosocomial infections, and resistance is often encountered in their treatment. The presence of these bacteria in the spectrum of action of phosphomycin has enabled it to be used as an alternative to treatment. Because of the re-use of phosphomycin, it is important to establish susceptibility testing methods for phosphomycin with reliable, and reproducible results. In this study, in determining the sensitivity of ESBL producing enteric bacteria to fosfomycin; It was aimed to determine the usability of disk diffusion, agar dilution and automated Microscan methods. 120 Enterobacterales (89 E. coli and 31 K. pneumoniae) strains that reproduced in the samples sent to Mersin University Hospital Medical Microbiology laboratory between May 2019 and November 2019 were produced. By agar dilution method; 4 of E.coli isolates and 7 of K.pneumoniae isolates were recorded as resistant to fosfomycin. In the study, categorical fit, major and minor error rates were calculated according to the reference method of disc diffusion and Microscan methods. In terms of E.coli strains of disc diffusion and Microscan methods, the categorical compatibility with the reference method was high and the error rates were low. After all; For E. Coli, it was observed that there was a great agreement between the agar dilution method and Microscan and disc diffusion method, which is the reference method in determining the phosphomycin resistance, and the disk diffusion method, which provides ease of use in terms of cost and labor, can be used as a reliable method.It was seen that the method can be used as a reliable method. In K.pneumoniae species, it was concluded that although the agar dilution is still the gold standard but Microscan automated system can be used in laboratories without this possibility, the results should be interpreted with caution.