Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon hastalık proteinlerinde yeniden pozisyonlama yöntemiyle aday etken moleküllerinin belirlenmesi
- Tez No: 639839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA SEVİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında zerdeçal, safran, sarı kantaron gibi antidepresan özellik gösterdiği belirlenen bitkilerin özellikleri ve nörodejeneratif hastalıklar üzerindeki tedavi etkisi incelenmiştir. Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon hastalıkları ile ilgili gen ekspresyon verileri doğrusal modeller yöntemi ile analiz edilerek, IGLC1 ve ABL1 genlerinin 4LLQ ve 5NP2 PDB IDB'leri proteinlerin aktif bölgeleri saptanmıştır. Bitki aktiflerinin (alpha-pinene, beta-pinene, alpha-terpinene, gama-terpinene, borneol, cineole, limonene, linalool, beta karoten, p-cymene, quercetin) konformer taramaları ve geometri optimizasyonları yapılmıştır. Belirlenen ABL1 ve IGLC1 genlerinin 4LLQ ve 5NP2 kodlu proteinleri ile ortak bitki aktiflerinin kenetlenme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the properties of plants such as turmeric, saffron, St. John's wort, which have antidepressant properties, and therapeutic effects in neurodegenerative diseases were examined. Active regions of the IGLC1 and ABL1 proteins 4LLQ and 5NP2 PDB IDBs were determined by analyzing gene expression related to schizophrenia, bipolar disorder and depression diseases through statistical analysis. Conformer scans and geometry optimizations of plant actives (alpha-pinene, beta-pinene, alpha-terpinene, gamma-terpinene, borneol, cineole, limonene, linalool, beta carotene, p-cymene, quercetin) were performed. A study of coupling of the determined ABL1 and IGLC1 proteins with 4LLQ and 5NP2 PDB ID and common plant actives was performed.