Lobi faaliyetlerinin uluslararası siyaset alanındaki politik etkileri: ABD–Türkiye karşılaştırması
Political effects of international political lobby area of activity: USA-Turkey comparison
- Tez No: 640092
- Danışmanlar: DR. BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyada, özellikle küreselleşen dünya sistemi içinde belli kazanımlar elde etmeyi amaçlayan bütün örgütler, farklı boyutlarda lobi faaliyetleri yürütmektedirler. ABD'de başta etnik gruplar olmak üzere küresel şirketler, sivil toplum kuruluşları, güçlü dini gruplar ve sendikalar da hep bir lobi faaliyeti içindedir. Sözü edilen her bir aktör, ABD genelinde güçlü ve kendi kapasitelerine göre sonuçlar üzerinde etkili olacak seviyede lobi faaliyetlerine önem vermektedir. Ermeni ve Yahudi lobilerinin bu alanda çok aktif oldukları bilinmektedir. Türkiye'nin hükümet bazında lobicilik faaliyetlerine yeteri kadar önem vermemiş olması, bu görevin ağırlıklı olarak dernekler ve işadamlarınca yürütülmesine neden olmuştur. Özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin kurdukları Türk Amerikan İş Adamları Derneği gibi ekonomi kurumları ve işadamları tarafından kurulan dernekler, Türkiye'nin tanıtılması konusunda önemli katkılarda bulunmaktadır. Çağımızda sayıları her geçen gün artan Türk Amerikan çatı örgütleri ile derneklerinin Türkiye'nin çıkarları ile ilgili birçok konuda birlikte hareket etmelerine karşın ilgi odaklarının ve gündemin farklılaşması, dernekler arasındaki rekabet ile Türk siyasetinde yaşanan gelişmeler, bu lobi gruplarının performansını etkilemektedir. Bu çalışmada lobicilik faaliyetlerinin bölgesel siyasal ve ticari ilişkileri nasıl etkilediği, bu alanda öne çıkan Yahudi ve Ermeni lobilerinin özellikleri üzerinde durulduktan sonra Türkiye'nin bu faaliyetlerdeki yeri açıklanmaya çalışılacaktır; bu bağlamda Türkiye'nin lobi çalışmalarında başarılı olabilmesi için yapması gerekenler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde özellikle lobicilik kavramı, lobiciliğin yöntem ve teknikleri ele alınarak açıklanmıştır. İkinci bölümünde, ABD'de lobicilik faaliyetleri ana hatlarıyla anlatıldıktan sonra Yahudi ve Ermeni lobiciliğinin özellikleri, faaliyetleri ve ABD'nin siyasetinin karar mekanizmalarını nasıl etkilediği konusu değerlendirilmiştir. Türkiye'nin ABD'deki lobi faaliyetlerinin çevresinde şekillenen üçüncü bölümde, ABD'de Türk Lobisinin Kısa Tarihi, Türk-Amerikan derneklerinin lobi faaliyetleri ve Türk lobi çalışmalarının Ermeni ve Yahudi lobileri karşısındaki durumu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
All organizations aiming to achieve certain gains in the world, especially within the globalized world system, carry out lobbying activities in different dimensions. Global companies, non-governmental organizations, strong religious groups and unions in the USA are always in a lobby activity. Each actor mentioned attaches importance to lobbying activities that are strong throughout the USA and that will affect the results according to their capacities. It is known that Armenian and Jewish lobbies are very active in this area. Turkey's government has not produced enough attention to some of the lobbying activities, mainly associations and businessmen of this task have caused execution. In particular, they established the Turks living abroad, as established by the Association of Turkish American Businessmen economic institutions and businessmen associations, Turkey has made important contributions in the introduction. In our age, the number of associations with increased Turkish American umbrella organization every day Turkey's interests to focus attention despite their act together on many issues relating and differentiation of the agenda, developments in Turkish politics and competition between associations, affect the performance of this lobby group. In this study of regional political lobbying and how it affects commercial relations, prominent Jews in this area and then focused on the characteristics of the Armenian lobby will be explained Turkey's place in these activities; In this context Turkey's lobbying has focused on what you need to do to be successful. In the first part of the study, especially the concept of lobbying is explained by considering the methods and techniques of lobbying. In the second part, after the lobbying activities in the USA are outlined, the features of Jewish and Armenian lobbying, their activities and how the policy of the USA affects the decision mechanisms are evaluated. Formed around Turkey's lobbying in the US in the third section, A Brief History of the Turkish lobby in the US, the Turkish-American Association of Turkish lobbying and lobbying Armenian and Jewish lobbies are emphasized across the state.