Deformations of some biset-theoretic categories
İkili küme kuramlı bazı kategorilerin deformasyonları
  1. Tez No: 640246
  2. Yazar: İSMAİL ALPEREN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE JOHN BARKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Objeleri sonlu gruplar, morfizmaları direk çarpımların alt grupları olan, komposizyonu ise yıldız çarpımı ile verilen altgrup kategorisini tanımlıyoruz. Bu kategorinin bazı deformasyonlarını oluşturup yarıbasitlikleri için bir kriter veriyoruz. İkili küme kategorisinin, daha basit kompozisyona sahip olan altgrup kategorisinin bir değişmez kategorisi olarak görülebileceğini gösteriyoruz. Bu bağlantı sayesinde ikili küme kategorisinin bazı deformasyonlarını elde ediyoruz. Ayrıca, alt karakter kısmi kategorisini tanımlayarak yöntemlerimizi lifli ikili küme kategorisine genişletiyoruz. Benzer şekilde, lifli ikili küme kategorisini ve bazı deformasyonlarını, kompozisyonu daha basit olan bir kategoride elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
We define the subgroup category, a category on the class of finite groups where the morphisms are given by the subgroups of the direct products and the composition is the star product. We also introduce some of its deformations and provide a criteria for their semisimplicity. We show that biset category can be realized as an invariant subcategory of the subgroup category, where the composition is much simpler. With this correspondence, we obtain some of the deformations of the biset category. We further our methods to the fibred biset category by introducing the subcharacter partial category. Similarly, we also realize the fibred biset category and some of its deformations in a category where the composition is more easily described.