دورالصناديق الوقفية في تحقيق التمكين الاقتصادي للمرأة وآفاق تطويرها - صندوق جنى نموذجا
Vakıf fonlarının iktisadi hayata katılımı üzerindeki etkisi ve yeni arayışlar (Jana fonu örneği)
- Tez No: 640335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, İslami vakıf, vakıf fonlarının ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin mahiyetini açıklayarak, vakıf fonlarının kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesindeki rolünü kanıtlamayı amaçlamış ve bu alandaki en belirgin deneyimleri sunmuştur. Bunun için öncelikle Jana Endowment Fund, ardından bağış yatırım araçları yoluyla bağış fonlarının çalışmalarını geliştirmeye yönelik beklentiler sunulmaktadır. Yine bu bağlamda, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesini sağlamak için start-up'lar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanları ele alınmıştır. Bu çalışmada araştırmacı, genel olarak vakıflarda ve vakıf fonlarında yazılan edebi materyalden ve özelde kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi teriminden yola çıkarak tümevarımcı yaklaşıma dayanmış ve vakıfların ve vakıf fonlarının doğasını açıklığa kavuşturan betimsel yaklaşımı kullanmıştır. Kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesine yönelik uygulamaları ve analitik yaklaşım İstatistikçi, Jana Fonu'nun kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesindeki rolünü araştırmak için örnek almış ve ilgili konuyla anket yürütmüştür. Ardından, sonuçlarını analiz ederek Kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesini sağlamada vakıf fonlarının etkin rolünü netleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to prove the role of endowment funds in achieving the economic empowerment of women by explaining what the Islamic endowment and endowment funds are and what is the economic empowerment of women, while presenting the most prominent experiences in this field such as the experience of the Jana Endowment Fund, and then presenting the prospects for developing the work of endowment funds through endowment investment instruments To finance start-ups, small and medium enterprises to achieve the economic empowerment of women. In this research, the researcher relied on the inductive approach by extrapolating the literary material written in endowments in general and in endowment funds and the term economic empowerment of women in particular, and using the descriptive approach based on clarifying the nature of endowments and endowment funds and their applications in achieving economic empowerment of women, and the analytical approach The statistician to study the role of the Jana Fund in achieving women's economic empowerment, based on taking a sample for the study, conducting a questionnaire, and then analyzing the results of the questionnaire to serve the study's goal, in order to clarify the effective role of endowment funds in achieving women's economic empowerment.