Üniform kum zemine yerleştirilmiş geogridin çekme direncinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of pull-out resistance of geogrid placed on uniform sand soil
- Tez No: 640592
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geosentetikler, son yıllarda geoteknik yapıların stabilitesinin arttırılmasına yönelik olarak birçok projede tercih edilmektedir. Geogridlerin çekme direnci ve arayüz sürtünme direnci bazı geoteknik uygulamalar için çok önemli tasarım parametreleridir. Bu çalışmada, basit kesme kutusu deney düzeneği küçük bir modifiye yapılarak kum zemine gömülmüş geogrid malzemenin çekme direnci deneysel olarak incelenmiştir. Böylelikle farklı sıkılık derecesi ve dane boyutlarına sahip kum zemin üzerinde bir dizi deneyler yapılmıştır. Deneylerde üniform kum zemin arasına yerleştirilmiş olan geogrid çekmeye maruz bırakılmıştır. Kullanılan geogrid malzeme 0,85 mm kalınlığa ve 1,00 cm göz aralığına sahiptir. Deneysel çalışma sonunda, çekme direnci davranışının zeminin klasik yük-deplasman davranışına benzerlik gösterdiği gözlenmiştir. Klasik olarak, belirli bir deformasyon değerine kadar deformasyon arttıkça çekme yükü de artmaktadır ancak belirli bir çekme yükü değerinden sonra deformasyon arttıkça çekme yükü de azalmıştır. Genel olarak rölatif sıkılık değeri büyüdükçe çekme direncinin de arttığı görülmüştür. Zemin daneciklerinin geogrid boşlukları ile birbirine kenetlenmesinden dolayı geogrid ve zemin arasında oluşan yüzey sürtünmesinin de zeminin içsel sürtünmesinden daha büyük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geosynthetics have been preferred in many projects to increase the stability of geotechnical structures in recent years. Pull-out resistance and interface friction resistance of geogrids are very important design parameters for some geotechnical applications. In this study, the pull-out resistance of the geogrid material embedded in the sand soil was investigated experimentally by making a small modification of the simple shear test set-up. Thus, a series of experiments were carried out on sand soil with different relative densities and gradations. In the experiments, the geogrid placed between the uniform sand soil was exposed to pull-out. The used geogrid material has 0,85 mm thickness and 1,00 cm grid aperture. At the end of the experimental study, it was observed that the pull-out resistance behavior was similar to the classical load-displacement behavior of the soil. Classically when displacement increases pull-out resistance increases until a certain displacement but after a certain pull-out resistance when displacement increases pull-out resistance decreases. Generally, it has been observed that as the relative density value increases, the pull-out resistance increases. Due to the interlocking of soil grains with geogrid gaps, interface friction between soil and geogrid was also observed greater than internal friction of soil.