Bazı meşcere özelliklerinin karaçam doğal gençlikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Comparison of the influence of some stand structuralparameters on black pine seedling density and growth
  1. Tez No: 640679
  2. Yazar: EMİRHAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. nigra var. caramanica) ormanlarında doğal gençleştirmede bazı zorluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, meşcere yapısı ve özelliklerinin karaçam ormanlarının doğal gençleştirmesinde olası etkilerinin tespit edilmesi önem taşımaktadır. Doğal gençleştirme çalışmalarında çeşitli meşcere yapısı değişkenleri dikkate alınmaktadır. Önemli meşcere değişkenlerinden olan göğüs yüzeyi alanı (GYA) (m2/ha), meşcere stoğu (%) ve meşcere içerisine giren ışık miktarının (GIM) (%) karaçamın doğal gençleştirilmesindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu yüksek lisans çalışmasında, GYA, meşcere stoğu ve GIM'nin doğal olarak gençleştirilen karaçam ormanlarındaki fidan sayısı ve fidan büyümesi üzerine olan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, seçilen meşcere yapısı değişkenlerinin hangisinin karaçam fidanları üzerinde daha çok etki ettiği de gözlemlenmiştir. İstatistiksel analizler Rastgele Etkiler Modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been difficulties with the natural regeneration of Anatolian black pine (Pinus nigra Arn. subsp. nigra var. caramanica) forests. Thus, effects of varying forest stand structural parameters on the successful regeneration of black pine forests should be well defined. The influences of basal area (GYA) (m2/ha), stand stocking percent and light transmittance through canopy (GIM) (%) on natural regeneration of black pine has not been well understood. In this graduate research, we examined the impacts of GYA, stand stocking and GIM on seedling density and seedling growth of black pine forests in northern Turkey. In addition, we aimed to see which stand structural parameter has more effect on black pine seedlings. Statistical analyses were conducted using the Random Effects Models in the study.