Tarihi taş yapılarda görülen bozulmalar ve temizlik yöntemlerinin İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi güney dış cephesi örneği üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of deteriorations and cleaning methods on historical stone structures on the example of İstanbul University Faculty of Letters from southern external facade
- Tez No: 640923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, tarihi taş yapılarda görülen bozulmalar ve temizlik yöntemlerinin araştırılması ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Güney Dış Cephesi örneği üzerinden değerlendirmesi kapsamında oluşturulmuştur. Bu çalışmada, Sedat Hakkı Eldem ve Emin Onat tarafından II. Ulusal Mimarlık akımının etkisiyle tasarlanan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin güney dış cephesinde meydana gelen bozulmaların tespiti ve temizlik yöntemleri araştırılmıştır. Yapıda bozulmaya sebep olan faktörler çeşitli analiz yöntemleri ile tespit edilmiştir ve temizlik önerileri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Mimarlık tarihinin önemli yapıları arasında yer alan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yapısı üzerine yapılan bu çalışma genel olarak tarihi taş yapılarda meydana gelen veya gelebilecek bozulma faktörleri ile temizlik yöntemlerinin araştırılması ve değerlendirilmesi literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was created within the scope of the investigation of the deterioration and cleaning methods seen in the historical stone structures and the evaluation of the Istanbul University Faculty of Letters southern external facade. Within the scope of the study, deteriorations and cleaning methods on the Istanbul University Faculty of Letters on Southern External Facade were identified and investigated with a design language that reflects II. National Architectural Movement designed by Sedat Hakkı Eldem and Emin Onat. The factors that cause deterioration in the structure were determined by various analysis methods and the cleaning suggestions were compared and evaluated. This general study on Istanbul University Faculty of Letters, which is one of the important structures in the history of architecture, will provide data in terms of research and evaluation of deterioration factors and cleaning methods that may occur in historical stone structures.