Halkla ilişkiler mesleğinin kadınlaşmasına ilişkin Türkiye'de yapılmış çalışmaların meta-sentez yöntemiyle analizi ve sektör çalışanlarının bu konudaki değerlendirmeleri
Public relations of issues related to the vocational feminisation of the meta-analysis and synthesis method of Turkey sector employees work done of the assessment on this topic
- Tez No: 641003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL DAL CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde halkla ilişkiler mesleğinde, daha çok kadınların yer aldığını ve bu sebeple halkla ilişkilerin kadın mesleği olarak kabul edildiğini gösteren araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmaların nitel bulgularının yorumlanmasını, değerlendirilmesini içeren bu meta-sentez çalışması halkla ilişkiler mesleğini toplumsal cinsiyet çerçevesinde, eleştirel bir bakış açısıyla ele almaktadır. Bu çalışmanın amacı halkla ilişkiler ve toplumsal cinsiyet kavramları üzerine kavramsal bir çözümleme yapmak ve bu iki kavramın birbiriyle ilişkili olarak konu oldukları şimdiye kadar yapılmış araştırmaların bulgularını tartışmaktır. Bu bağlamda öncelikli olarak Türkiye'de halkla ilişkilerin tarihsel gelişimi ve toplumsal cinsiyet kavramı üzerinde durulmuştur. Çalışma boyunca Türkiye'de halkla ilişkiler mesleğinde toplumsal cinsiyetin yansımalarını değerlendirirken Türkiye'de halkla ilişkiler mesleğinin tarihsel gelişimi ve meslekleşme aşamalarında bu yansımaların izlerini aramak bir diğer amaçtır. Çalışmada ilgili literatürün taranması aracılığıyla sistematik özet bilgiler sunulmuştur.Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanmış olan yüksek lisans ve doktora tezleri dahil edilme ve hariç tutulma işlemleriyle taranmıştır. Sonuç olarak 3 yüksek lisans tezi ve 5 akademik makale araştırma kapsamında yer almıştır. Belirlenen tema eşliğinde yapılan meta-sentez çalışması, bu analiz yönteminin aşamaları olan analiz ve sentez süreçlerinin söz konusu çalışmaların bulguları üzerinde uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu yöntemle elde edilen verileri desteklemek, mevcut durumun sektörde görünürlüğünü ölçmek ve uygulayıcıların bu duruma yönelik tutumlarına dair bir kavrayış elde edebilmek amacıyla da, halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren uygulayıcılarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, meta-sentez yapmak üzere ilgili konu üzerine taramalar yapılırken Türkiye'de literatürde bu konuda çok sayıda çalışma yer almadığı saptanmıştır. Bu da literatürde konunun daha çok mercek altına alınması ve irdelenecek daha çok çalışmanın ortaya konması açısından gerekli bir göstergedir. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerin sonuç bulgularına göre ise halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren uygulamacıların cinsiyetçi bir bakış açısına sahip olmadıkları, halkla ilişkiler mesleğini bir kadın mesleği olarak görmedikleri ve çalıştıkları kurumun yapısına bağlı olarak, işe alım süreçlerinde, maaş ve terfi gibi durumlarda herhangi bir cinsiyete dayalı ayrımcılıkla karşılaşmadıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, there are studies showing that women are more involved in the public relations profession and therefore public relations are accepted as a female profession. This meta-synthesis study, which includes the interpretation and evaluation of the qualitative findings of these studies, addresses the public relations profession within the framework of gender, with a critical perspective.The aim of this study is to make a conceptual analysis on the concepts of public relations and gender and to discuss the findings of the researches made so far that these two concepts are interrelated. The historical development of public relations in Turkey as a priority in this context and focused on the concept of gender. Public relations in Turkey for studies evaluating the effects of gender on the job, the historical development of public relations profession in Turkey and in the professionalization process is a search for other purposes traces of this reflection. Systematic summary information was presented in the study by scanning the relevant literature.In this study, master's and doctorate theses prepared using qualitative and quantitative research methods have been scanned by inclusion and exclusion. As a result, 3 master's theses and 5 academic articles were included in the research. The meta-synthesis study, which is accompanied by the determined theme, was carried out by applying the analysis and synthesis processes, which are the stages of this analysis method, on the findings of these studies. Semi-structured in-depth interviews were held with practitioners operating in the public relations sector in order to support the data obtained by the mentioned method, to measure the visibility of the current situation in the sector and to gain insight into the practitioners' attitudes towards this situation.In conclusion, on issues related to perform scanning while Turkey meta-synthesis in the literature on this subject has been found to take place in a number of studies. This is a necessary indicator in terms of focusing on the subject in the literature and revealing more studies to be examined. According to the results of the semi-structured in-depth interviews, practitioners operating in the public relations sector do not have a sexist point of view, do not see the public relations profession as a female profession, and depending on the structure of the institution they work in, they can be discriminated against any gender-based discrimination in recruitment processes, salary and promotion. It was revealed that they did not encounter.