Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki deniz kirliliği ihlallerine yönelik bir çalışma
A study on marine pollution violations in Turkey's Black Sea coast
- Tez No: 641168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küresel çevre sorunları, insanlığın geleceğini tehdit etmekte olup deniz kirliliği bu sorunlardan biridir. Denizler; yaşamın temeli oksijen ve denizel besin rezervlerinin kaynağı olmanın yanında deniz turizmi, deniz ulaştırması gibi birçok aktivitenin ev sahibidir. Deniz kirliliğinin kaynakları incelendiğinde bu kirliliğin kara, hava, açık deniz tesisleri kazaları ve deniz araçlarından kaynaklı olduğu görülmüştür. Deniz kirliliği ile mücadele uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatların oluşturulmasıyla küresel olarak devam etmektedir. Karadeniz ise kapalı bir deniz olarak diğerlerine oranla kirlilik tehdidine daha açıktır ve özel alan olarak ilan edilmiştir. Deniz trafik yoğunluğu artışına paralel bölgede deniz ulaştırması kaynaklı deniz kirliliği tehdidi de artmaktadır. Bu çalışmada“Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki deniz kirliliği ihlalleri ve kaynaklarının tespiti”araştırma sorusu olarak belirlenmiş ve temelini“Deniz kirliliği”ve“Deniz araçlarından kaynaklı deniz kirliliği”kavramları oluşturmuştur. Sahil Güvenlik Komutanlığınca Karadeniz kıyı ve açıklarında tespit edilen ihlallerin verileri analiz edilmiş, Karadeniz'deki deniz araçları kaynaklı kirlilikler belirlenip çözüm önerileri geliştirilmiştir. Deniz kirliliği konusunda ulusal ve uluslararası literatürde Karadeniz'e yönelik bu tip bir çalışmaya rastlanılmaması araştırmanın önemine ayrı bir değer katmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global environmental problems threaten the future of humanity and marine pollution is one of these problems. Seas are the source of oxygen and marine food reserves, the basis of life, as well as the host of many activities such as sea tourism and sea transportation. When the sources of sea pollution are examined, it can be seen that it is caused by land, air, offshore facilities accidents and marine vehicles. The struggle with sea pollution is maintained globally with international agreements and national legislations. The Black Sea, as a closed sea, is more vulnerable to pollution than others and has been declared as a private area. In parallel with the increase in the traffic density of the sea, the threat of sea pollution caused by sea transportation increases. In this study,“Turkey's Black Sea marine pollution violations and the identification of the source of that”is specified as the research question and the concepts of“Sea Pollution”and“the sea pollution originating from marine vehicles”are on the basis of it. The data of the violations detected by the Coast Guard Command on the shores of the Black Sea and offshore were analyzed, Pollution caused by marine vehicles in the Black Sea has been identified and solutions have been developed. The absence of such a study on the Black Sea in the national and international literature on marine pollution adds a different value to the research.