Bronşektazi hastalığının serum telomeraz ve dubs düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of bronchiectasis on telomerase and dubs levels in serum.
- Tez No: 641593
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bronşektazi, alveollerin aşırı hava ile dolması ve genişlemeleri, geri dönüşümsüz olarak ilerleyen alveol kaybı, alveolar epitel hasarı ve hasarın derecesine bağlı olarak solunum yüzey alanının azalması ile karakterize edilen bir akciğer hastalığıdır. Alveoller alanda harabiyet, genellikle proteaz–antiproteaz dengesizliği, elastik fibril yıkımı ve dokunun elastikiyetini kaybetmesi nedenleri ile oluşabilmektedir. Bronşektazili hastalarda soluk alırken göğüs sürekli genişler, akciğerler aşırı gerilir ve her soluk vermeden sonra rezidüel hacim ve total akciğer kapasitesi artar. Sonuçta dispne, büzük dudak solunumu, fıçı göğüs ve kaşeksi gibi semptomlar gözlenir. Hastalık ilerledikçe gelişen aktivite kısıtlaması, hareketsizlik, sosyal izolasyon, hafıza kaybı ve bilişsel işlevlerde kötüleşme, hipoksemi ve hiperkarbiye neden olabilir. Kalp, böbrek gibi vücudun en önemli organlarına kan ile taşınan oksijen azalacağından bu organların işlevi sekteye uğrar. Yüksek mortaliteye sahip Bronşektazi hastalığında kesin tedavi yöntemi olmamakla beraber amaç; yaşam kalitesini artırmak, hastalığın ilerlemesini önlemek ve mortaliteyi azaltmaktır. Kromozomların stabil kalmasını uzunluğunun korunmasını kendine ait RNA ve proteinleri bulunan telomeraz enzim kompleksi sağlar. Ayrıca yaşlanmayla oluşan bazı doku bozukluklarının telomeraz genlerinin aktivasyonu ile geri döndürülebileceği ileri sürülmüştür. DUBs 'un ana görevi ubiquitinin substrattan uzaklaştırılmasıdır. DUBs çeşitli düzenleyici proteinin lokalizasyonunun aktivasyonu ve deaktivasyonunu kontrol eder. Hücresel proteinlerin ayrılmasında büyük rol oynar. DUBs aktivitesi kanser gibi pek çok patolojik olayla ilgilidir. Hücresel DNA hasarnnda önemli rol oynar. Bu çalışmada hastalarda Telomeraz ve DUBs düzeylerinin ölçülerek, hastalığın tanı ve tedavisi ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yaptığımız literatür taraması sonucunda, çalışmamızdaki bulgular ilk verileri oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis is a lung disease characterized by excessive air-filled and expansions of the alveoli, irreversible progressive alveolar loss, alveolar epithelial damage, and decreased respiratory surface area due to the extent of the damage. Destruction in the alveolar area can occur due to protease–antiprotease imbalance, destruction of elastic fibril and loss of elasticity of tissue. In patients with bronchiectasis, the chest expands continuously while breathing, the lungs become overstretched and the residual volume and total lung capacity increases after each exhale. Symptoms such as dyspnea, puckered lip respiration, keg chest and cachexia are observed as a result. Activity restriction, which develops as the disease progresses, can lead to inactivity, social isolation, memory loss and worsening in cognitive functions, hypoxemia and hypercarby. The most important organs of the body, such as the heart, kidney, the oxygen carried by the blood will decrease the function of these organs is interrupted. Although there is no definitive treatment method for bronchiectasis with high mortality, the aim is to improve the quality of life, prevent the progression of the disease and reduce mortality. The telomerase enzyme complex, which has its own RNA and proteins, allows the chromosomes to remain stable, maintaining their length. It has also been suggested that some tissue disorders caused by aging can be reversed by activation of telomerase genes. The main task of DUBs is to remove the ubiquit from the substrate. DUBs controls the activation and deactivation of the localization of various regulatory proteins. It plays a large role in the separation of cellular proteins. DUBs activity is related to many pathological events, such as cancer. It plays an important role in cellular DNA damage. The aim of this study was to measure telomerase and DUBs levels in patients and to examine their relationship with the diagnosis and treatment of the disease. As a result of our literature review, the findings in our study will constitute the first data.