MCA/AO doppler parametresinin İUGR tanılı gebelerde perinatal sonuçları öngörmede prediktif değeri
Predictive value of MCA / AO doppler parameter for prediction of perinatal results in İUGR pregnant women
  1. Tez No: 641597
  2. Yazar: ULDUZ JAFAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT KAZANDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada 34 hafta ve üzeri IUGG tanılı gebelerde orta serebral arter (MCA) ve inen aorta (AO) doppler parametresinin perinatal sonuçları öngörmede prediktif değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Prospektif kohort araştırması olarak yürütülen bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın ve Doğum Anabilim Dalı'nda Kasım 2018- Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 34. gebelik haftası ve sonrasında doğum yapmış doğumsal anomali ve gebelik komplikasyonu olmayan gebelerden doğan IUGG tanılı 20 hasta vaka grubu ve 41 hasta kontrol grubu olmak üzere toplam 61 yenidoğan çalışmaya dahil edilmiştir. Tek bir deneyimli uzman doktor tarafından fetal hareketler göz önünde bulundurarak 3.5 MHz dışbükey dizi transdüktörü ile donatılmış olan Samsung Medison H60 ultrason cihazı kullanarak ultrason muayenesi yapılmıştır. Fetal ultrason muayenesi sonrası; fetal MCA/AO Doppler akım dalga formları elde edilmiştir. Tüm doppler ölçümleri fetal hareket yokluğunda ve apne peryodunda, insonasyon açısı mümkün olduğu kadar 0'a yakın olacak ve örnek hacim damarı kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Görüntünün insonasyon açısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we think that fetal pulmonary artery Doppler indices, which In this study, it was aimed to determine the predictive values of the middle cerebral artery (MCA) and descending aorta (AO) doppler parameter in predicting perinatal outcomes in pregnant women with IUGR of 34 weeks and above. In this study, which was conducted as a prospective cohort study, it was conducted between November 2018 and March 2019 at Ege University Faculty of Medicine, Department of Women and Obstetrics. In this study, a total of 61 infants, 20 patients with IUGR and 41 patients with control group who were born after 34 weeks of gestation without congenital anomaly and pregnancy complications, were included in the study. An ultrasound examination was performed using a Samsung Medison H60 ultrasound device equipped with a 3.5 MHz convex array transducer by considering the fetal movements by a single experienced specialist. After fetal ultrasound examination; fetal MCA / AO Doppler current waveforms were obtained. All doppler measurements were carried out in the absence of fetal movement and in the period of apnea, with the insonation angle being as close to 0 as possible and including the sample volume vessel. The insonation angle of the image was kept at