Bilinçli farkındalık, öz-anlayış ve anksiyete arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships among mindfulness, self-compassion and anxiety
- Tez No: 641646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı anksiyete bozukluğu tanısı alan ve herhangi bir psikiyatrik hastalığa sahip olmayan bireylerin öz-anlayış ve bilinçli farkındalık düzeylerini karşılaştırmak ve bilinçli farkındalık, öz-anlayış ve anksiyete arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran DSM-V kriterlerine göre anksiyete bozukluğu tanısı konulan 36 kişi (anksiyete grubu) ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan 36 kişi (kontrol grubu) olmak üzere toplam 72 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri hakkında bilgi alabilmek için Demografik Bilgi Formu, öz-anlayış düzeylerini belirlemek için Öz-duyarlık Ölçeği, bilinçli farkındalık düzeylerini belirlemek için Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, anksiyete grubu ve kontrol grubunun bilinçli farkındalık toplam puanı, öz-anlayış toplam puanı ve öz-anlayışın alt boyutları olan öz-sevecenlik, paylaşımlarım bilincinde olma, bilinçlilik, öz-yargılama, izolasyon ve aşırı özdeşleşme puanları bakımından anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Kontrol grubunda bilinçli farkındalık toplam puanı, öz-anlayış toplam puanı ve öz-sevecenlik, paylaşımların bilincinde olma, bilinçlilik puanları daha yüksekken; anksiyete grubunda öz-yargılama, izolasyon ve aşırı özdeşleşme puanları daha yüksektir. Anksiyete grubuna ait ölçek puanları arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizleri sonucunda bilinçli farkındalık toplam puanı ile öz-anlayış toplam puanı ve öz-sevecenlik, paylaşımların bilincinde olma, bilinçlilik puanları arasında pozitif yönde; bilinçli farkındalık ile öz-yargılama, izolasyon, aşırı özdeşleşme puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca anksiyete toplam puanı ile bilinçli farkındalık ve öz-anlayış toplam puanı arasında negatif yönde; anksiyete toplam puanı ile izolasyon puanı ve aşırı özdeşleşme puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the levels of self-compassion and mindfulness of individuals who have been diagnosed with an anxiety disorder and do not have any psychiatric illnesses, and to examine the relationships between mindfulness, self-compassion, and anxiety. The target population of the study was 72 people, including 36 people who applied to Uludag University Faculty of Medicine Mental Health and Diseases Outpatient Clinic, diagnosed with an anxiety disorder (anxiety group) according to DSM-V criteria, and 36 people without any psychiatric illness (control group). In order to gather information about the sociodemographic characteristics of the participants, Demographic Data Form; to determine their level of self-compassion, Self-Compassion Scale; to identify their level of mindfulness, Mindful Attention Awareness Scale, and to determine their level of anxiety, the Beck Anxiety Inventory were used. According to the results of the study, the anxiety group and the control group differed significantly in terms of the overall score of mindfulness, the total score of self-compassion, and the scores of self-kindness, common humanity, mindfulness, self-judgment, isolation, and over-identification, which are the sub-dimensions of self-compassion. While, in the control group, the total score of mindfulness, the total score of self-compassion, and the scores of self-kindness, common humanity, and mindfulness were higher; in the anxiety group, on the other hand, the scores of self-judgment, isolation, and over-identification were higher. As a result of correlation analyses conducted to determine the relationships between the scale scores of the anxiety group, a positive correlation was found between the overall score of mindfulness and the total score of self-compassion, and the scores of self-kindness, common humanity, and mindfulness, on the other hand, a negative correlation was found between the overall score of mindfulness and the scores of self-judgment, isolation, and over-identification. It was also found that there was a significant relationship in the negative direction between the total score of anxiety and the total scores of mindfulness and self-compassion, and in the positive direction between the overall score of anxiety and the isolation score and the score of over-identification.