Türkiye'deki içme suyu temin ve dağıtım sistemleri için hesaplanan standart su dengesi ve performans indikatörlerine yönelik belirsizlik incelemesi
Uncertainty analysis of calculated standard water balance and performance indicators for drinking water supply and distribution systems in TUrkey
  1. Tez No: 642266
  2. Yazar: EMRE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB MUHAMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İçme suyu şebekelerinde oluşan su kayıplarının belirlenmesi ve yönetimi açısından standart su dengesi tablosunun hazırlanması, temel bir işlemdir. Ancak, standart su dengesi tablosunda yer alan bileşenler zaman zaman tam doğru sonuçları yansıtmayabilir. Örnek olarak; sistem giriş hacmi ve izinli tüketim bileşenlerini tespit etmek için kullanılan debimetre ve müşteri sayaçları yaş, tür ve boyut gibi faktörlerden dolayı düşük hassasiyetle ölçüm yapmaktadırlar. Bazı bileşenler ise ölçülmemekte, bir dizi kabul ve tahmin yöntemleriyle hesaplanmaktadır. Benzer şekilde, sistem performansını değerlendirmek için kullanılan performans indikatörleri (PI) bileşenlerinde de belirsizlikler mevcuttur. Bu tez çalışması kapsamında, standart su dengesi ve PI bileşenlerinde belirsizlik oluşturan faktörler incelenmiş, bu belirsizlikleri azaltmak için öneriler sunulmuştur. Su dengesi oluşturmak, PI bileşenleri hesaplamak için literatürde birçok yazılım mevcuttur. Ancak her yazılımda belirsizlik analizi yapmak mümkün değildir. Tez çalışması kapsamında kullanılan AWWA V5 - 2014 yazılımı ile su dengesi ve PI hesaplaması yapılmasının yanı sıra, giriş verilerinin belirsizlik seviyelerini karakteristik özelliklerine göre değerlendirebilmek mümkündür. Ayrıca, AWWA V5 yazılımı tanımlanan giriş verileri ve belirsizlik seviyelerine göre belirsizliğin azaltılması için öneriler sunabilmektedir. Yazılımda kullanılmak üzere gerekli sistem verileri geçmiş dönemde detaylı çalışmalara konu olmuş Kaleiçi ve Konyaaltı 2 numaralı alt bölgelerinden elde edilmiştir. Tez çalışması sonuçlarına göre su dengesi ve PI bileşenlerine ait sonuçların doğruluğunun birbiri ile ilişkili birçok faktöre bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The preparation of standard water balance for drinking water networks is a basic process for analyzing and management of water losses. But, field components in the standard water balance chart may not reflect the exact accurate results. For instance flow meters and customer meters which are used for determining the system input volume and authorized consumption components are usually measured with low precision due to factors such as age, type and extent. Some components are not measured but they are evaluated by a range of acceptances and estimation methods. In a similar way, there are uncertanities in the performance indicator (PI) components which are used for evaluating system performance. Within the content of this thesis study, the factors, which create uncertanity in the standard water balance and PI components, are examined and suggestions are offered to reduce these uncertanities. There are several softwares to prepare water balance and calculate PI components in literature. But, it is not possible to make uncertanity analysis by every software. By using AWWA V5 - 2014 software, it is possible to perform water balance and PI calculation that used within the content of the thesis study and evaluate the uncertanity levels of the input data according to their characteristics. Besides, AWWA V5 software offers suggestions to redue the uncertanity according to the identified system input datas and uncertanity leves. Required system data sets for use in the software are acquired from Kaleiçi and Konyaaltı DMA-2, which were previously subjected to detailed studies. According to the results of the thesis study, it was seen that the accuracy of the results of the water balance and PI components depend on many interrelated factors.