Türk bankacılık sektörü açısından kişisel verilerin korunması kanunu'nun değerlendirilmesi
Evaluation of personal data protection law in terms of Turkish banking sector
  1. Tez No: 642414
  2. Yazar: TARIK YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Veri, endüstriyel devrimler öncesinde bilgi üretim süreçlerinin sınırlı bir parçası iken, endüstriyel devrimlerle birlikte verinin önemi gittikçe artmıştır. Teknolojinin baş döndürücü hızla gelişmesi verinin rolünü de değiştirmiş ve veriyi geleceğe yön veren hayati bilgi parçacığına dönüştürmüştür. Bugün karar alma süreçlerinin hemen hemen tamamında veri temel girdi olarak kullanılmaktadır. Ancak verinin bu denli yoğun kullanılması, bireylerin kendi verilerinin nerelerde ve nasıl kullanıldığı ile ilgili kaygılarını arttırmıştır. Bu sebeple günümüzde kişisel veri kavramı ve bu verilerin korunması konuları önem arz etmektedir. Bankacılık sektörü de dijitalleşen iş süreçleri ile birlikte ATM, internet bankacılığı, mobil şube gibi farklı birçok kanaldan kişisel verileri toplamakta, sınıflandırmakta ve işlemektedir. Bununla birlikte dev teknoloji firmaları ve finansal teknoloji firmaları da bankacılık faaliyetleri kapsamında kişisel verileri kullanmaktadır. Verisi işlenen ilgili kişiler de kişisel verilerinin hukuka uygun kullanılmasını, kişi hak ve özgürlüklerinin dikkate alınarak hareket edilmesini talep etmektedir. Bu kapsamda kişisel verilerin korunmasına yönelik hem dünyada hem de Türkiye'de hukuki tartışmalar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede, bu konuda hukuki düzenlemeler mevcuttur. Türkiye'de de 07.04.2016 tarihinde 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Kanun birçok kamu ve özel sektör kurumlarını etkilediği gibi bankacılık sektörünü de etkilemiştir. Bu bağlamda; çalışmada bankacılığın dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ile bankacılık faaliyetlerinde veri kullanım alanları ve yeni bankacılık konseptlerinde veri kullanımı konuları açıklanmıştır. Bununla birlikte kişisel verilerin korunmasına yönelik dünyada ve Türkiye'deki hukuki gelişmeler ele alınmıştır. Türkiye'de yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun, bankacılık sektörünü etkilediği konular analiz edilmiş ve bu çalışmayla hem bankacılık dünyası içerisindekilerin hem de verisi işlenen kişilerin farkındalığının artması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While data was a limited part of the information processing systems, with industrial revolutions the importance of it has increased progressively. Rapid development of technology has changed the role of the data and transformed it into a critical knowledge piece that drives the future. Today, knowledge is being used as an essential input in almost all decision making processes. However, such intensive usage of data has increased the concern of the individuals about where and how their data is used. Therefore, today the term personal data and how it should be protected have gained vital importance. The banking sector, with its digitalized business processes, is collecting, classifying and processing personal data via many channels such as ATM, online banking and mobile branches. In addition to this, technology giants and financial technology companies are also using personal data within the scope of banking activities. On the other hand, persons whose data are being used also demand that their personal data should be used in legal ways and individual rights and freedoms should be taken into account in doing so. In this regard, legal discussions have occurred both in the world and in Turkey, and these discussions have not ended yet. In many countries, particularly in Europe, legal arrangements are in place on this issue. In Turkey, the Law on the Protection of Personal Data No:6698 has come into force on 7 April 2016. This law effected banking sector as well as many public and private sector institutions. In this context, this study explains in detail the historical development of the banking sector both in Turkey and the world and, the areas of data usage in banking sector. This study also sheds light on data usage in new banking concepts. Along with these, our study also discusses the worldwide legal developments on the protection of personal data. The subjects which came into force with the Law on the Protection of Personal Data No: 6698 and affect banking sector have been analysed in details. Consequently, this study aims to improve the awareness of both the banking world and persons whose data is processed.