Türkiye'nin enerji ihtiyacını kardeş cumhuriyetler yerine Rusya ve İran'dan temin etmesinin nedenleri
The reasons why Turkey acquires energy needs from Russia and İran instead of allycountry republics
- Tez No: 642470
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Energy, History, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin enerji ihtiyacında mühim bir rol oynayan kardeş Türk Cumhuriyetleri (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan) ile Rusya ve İran'ın Türkiye ile enerji ilişkileri incelenmiştir. Küresel arenada meydana gelen gelişmeler de ülkelerin enerji ilişkilerine menfi veya müspet yönde tesir etmiştir. Bilhassa enerji ithal eden ülkeler enerji sektöründeki dalgalanmalardan önemli derecede etkilenmiştir. Doğal gaz ve petrol, ülkelerin enerji politikalarının da yönlendirici bir unsuru olarak ortaya çıkarak ülkelerin enerji sektöründe rekabet halinde bulunmasına yol açmıştır. Türkiye'nin enerji ihtiyacında kilit rol oynayan ülkeler (Rusya ve İran) arasında yerini alan Azerbaycan ile kurulan enerji ilişkileri Türkiye'nin tek bir kaynağa bağımlılığını azaltmasının yanı sıra Türkiye'nin enerji sektöründe de etkin bir konumda bulunmasına katkı sağlamıştır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'nin istikrarlı enerji politikaları ve kardeş Türk Cumhuriyetleri ile kurulan enerji ittifakı Türkiye'nin geçmişte uygulamış olduğu menfi enerji politikalarını ortadan kaldırmakla birlikte Rusya ve İran ile de enerji ilişkilerinde önemli bir statüde bulunmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy relations between allycountry Turkic republics (Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan) which play a crucial role in Turkey's energy needs; and Russia and Iran are investigated. The developments in the global arena have also affected the energy relations of the countries in a negative or positive way. In particular, energy importing countries have been significantly affected by fluctuations in the energy sector. Natural gas and oil caused the countries to be in a competition state in the energy sector by emerging as a guiding element of the energy policies of the countries. Not only the energy relations with Azerbaijan, which took its place among the countries that play a key role in Turkey's energy needs (Russia and Iran), decreased Turkey's reliance to a single source but also they enabled Turkey to be present in the energy sector in an active position. Results of the study, not only Turkey's stable energy policies and energy alliance with allycountry Turkic republics eliminates the negative energy policies that Turkey applied in the past but also enables having a significant status in the energy relations with Russia and Iran.