Doğal aydınlatma kullanımı ve müze örneği üzerinden bir değerlendirme
Use of natural liighting and an assessment through a museum example
  1. Tez No: 642539
  2. Yazar: GÖKSEL KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Işığın mimariyle temel ilişkisi işlevseldir. Aydınlatmanın en önemli işlevi mekanın, içindeki nesnelerin, dokuların ve renklerin en doğru şekilde algılanmasını sağlamaktır. Mimarlık sadece kullanıcıya gerekli mekanları yan yana koymak, yapı malzemelerini seçmek değil; mekanlara anlam katan atmosferleri de oluşturmaktır. Mimarlık ortaya çıktığından bu yana doğal ışık mimari tasarımın en önemli parçalarından biri olmuştur. Doğal ışığın estetik ve fonksiyonel faydaları mimarlık ile sağlam bağlar kurmasına zemin hazırlamıştır. Doğal ışık bu açıdan çok önemli bir malzeme-bileşen olarak mimari tasarımda büyük önem taşımaktadır. Mimari mekana giren doğal ışık, mekânı algılama ve anlama şeklimizi etkiler. Görsel açıdan konforlu bir mekan, görsel eylemin verimini arttırmanın yanı sıra fiziksel ve psikolojik gereksinimlerin de karşılanmasında yardımcı olur. Işık, mekanları değiştirme hatta yeniden yaratma gücüne sahiptir. Mekandaki ışık ve gölgenin birbiriyle etkileşimi mekanın algısını değiştirir, mekanı monotonluktan kurtatır onu ilgi çekici hale getirir. Gün ışığı, bir tasarım öğesi olmasının yanısıra aynı zamanda bir çevre sistemidir. Her geçen gün artan enerji ihtiyacımız yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yanı sıra enerji tüketiminin azaltılmasını da zorunlu hale getirmiştir. Güneş, sadece yenilenebilir bir enerji kaynağı değil enerji tasarrufu sağlamada da en önemli kaynaktır. Doğal ışık, yenilenebilir enerjinin birincil kaynaklarından biridir ve mimaride kullanılması, yapılı çevremizin sürdürülebilirliğinde kritik bir rol oynar. Bu çalışmada öncelikle; doğal ışık ve kullanım alanlarına, doğal aydınlatmanın nasıl yapılacağına, doğal aydınlatmada kullanılacak yan temalara ve gelişmiş doğal aydınlatma yöntemlerine yer verilmiştir. Ardından, müzelerde doğal aydınlatmanın kullanımı ve doğru aydınlatma kriterleri üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise, doğal aydınlatma yöntemlerine ve müzelerde doğal aydınlatma kullanımına ilişkin sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
“daha sonra doldurulacaktır”The fundamental relation between light and architecture is based on functionality. The most important function of lighting is to ensure the accurate perception of the space and the objects, textures and colors within. Architecture is not only aline the spaces side by side and selecting building materials but also to build up an ambiance in the spaces. Natural light has been one of the most substantial elements of architectural design since the beginning of architecture. The aesthetical and functional benefits of natural light set the grounds for strong connection with architecture. Natural light, in this respect, is of great importance as a critical material-component in architectural design. The natural light entering the architectural space influences our perception and understanding of the space. A space with visual comfort increases the efficiency of the visual act and also helps the fulfillment of physical and psychological needs. Light has the competency to change, even recreate spaces. The interaction of light and shadow together in the space alters perception of space, spares the monotonity and makes the space appealing. Daylight is an element of design as well as an environmental system. Our ever-increasing energy need has made it compulsary to use renewable energy sources as well as to reduce the energy consumption. The sun is both a renewable energy source and the most important source for energy saving. Natural light is one of the primary sources of renewable energy, and the use of natural light in architecture has a crucial role on the sustainability of our designed environment. In this study; natural light and employment areas, ancillary contents to be used in natural lighting and advanced natural lighting methods are primarily included. In addition, the use of lighting in museums and accurate lighting criteria are eloborated. In the conclusion, natural lighting methods and the consequences of the use of natural lighting in museums are presented.