Coğrafi bilgi sistemi ve analitik hiyerarşi yöntemi yardımıyla öncelikli kentsel dönüşüm ihtiyacı duyulan alanların belirlenmesi: Şanlıurfa örneği
Determining the priority urban renewal areas with the help of the geographical information system and the analtical hierarchy method: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 642824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ZAHİT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kartoğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelişen bilim ve teknolojinin doğal sonucu olarak, günümüzde bilgiye ulaşmanın kolay olduğu söylenebilir. Ancak bu bilgilerden en doğrusuna en kısa sürede ulaşmak, önem taşımaktadır. Özellikle kentsel dönüşüm uygulamaları, afet yönetimi gibi toplumsal yaşamı doğrudan etkileyen konularda, gerekli tüm kriterlerin dikkate alınarak; doğru karar verilmesi gerekmektedir. Mekânsal verilerin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) desteğiyle analiz edilmesinin, karar vericilere önemli katkı sağladığı bilinmektedir. Özellikle birden fazla kriterin kararı etkilediği durumlarda; çok kriterli karar verme yöntemleri, çözüme yönelik önemli katkılar sunabilmektedir. Kentsel dönüşüm projeleri de, birden fazla mekânsal kriterin karar verme sürecini etkilediği karmaşık problemler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Yöntemiyle (AHP), Şanlıurfa İli Haliliye İlçesinde bulunan Yeşildirek Mahallesi sınırlarında kalan bölge ile Şehitlik, Hızmalı, Karakoyun Mahalleleri içerisinde belirlenen sınır içerisinde kalan, öncelikli Kentsel Dönüşüme ihtiyaç duyulan alanın belirlenmesi amaçlanmaktadır. Böylece objektif kriterlere göre doğru bir kentsel dönüşüm yapılabilmesi adına, CBS ve çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılmasının önemi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
As a natural result of developing science and technology, it can be said that it is very easy to access information today. However, it is very important to reach the most accurate information in the shortest time. Taking into consideration all the necessary criteria in social life directly on issues such as urban renewal practices and disaster management; the right decision needs to be made.It is known that analyzing spatial data with the support of GIS (Geographical Information System) makes a significant contribution to decision-makers. Multi-criteria decision-making methods can provide significant contributions, especially when multiple criteria affect the decision. Urban renewal projects are located the complex problems in which more than one spatial criteria affect the decision-making process. In this study, it is aimed to determine the area within the borders of Yeşildirek District in Şanlıurfa Province Haliliye District and the area that needs priority Urban Transformation, which is within the boundary determined within the borders of Yeşildirek District in Şanlıurfa Province Haliliye District.Thus, the importance of using GIS and multi-criteria decision making methods will be introduced in order to make an accurate urban renewal decision according to objective criteria.