Homelessness at the dining table: Needs-talk in the Hayata Sarıl Restaurant
Sofradaki evsizlik: Hayata Sarıl Lokantası'nda ihtiyaç söylemi
  1. Tez No: 643112
  2. Yazar: ŞEYMA DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, İstanbul'da evsizler için ücretsiz yemek servisi yapan bir aşevi olan Hayata Sarıl Lokantası üzerine yürütülmüş, bir yıllık bir saha çalışmasının ürünüdür. Bu araştırma lokantada çalışan gönüllülerin, evsizlerin ihtiyaçlarını nasıl, hangi perspektifle ve ne amaçla yorumladıklarını irdelemektedir. 'İhtiyaç söylemi' Nancy Fraser tarafından kavramsallaştırılmış olup, ihtiyaçların nasıl yorumlandığına işaret etmektedir ve refah devletlerindeki siyasi söylemin kurumsallaşmış bir parçasıdır (1989). Bu tez, Hayata Sarıl'a göre evsizliğin aileden ve toplumdan dışlanma ile başlayan bir süreç olduğunu gösterir. Evsizlik, travmalar yoluyla psikolojik bir sorun olarak derinleşir. Ardından, artık toplumsal olarak anlamlı bir iş bulmanın evsizler için önemli olmadığı bir hayat biçimini meydana getirir. Buna uygun olarak, evsizlerin en çok sosyalleşmeye, psikolojik desteğe ve disipline ihtiyaçları olduğu düşünülür. Devlet, insan hakları odaklı, somut çözümler üretmekle; toplum, evsizleri sosyal olarak içermekle ve evsizler ise yeniden bir eve yerleşebilmek için çaba harcamakla yükümlüdürler. Bu ihtiyaç söylemi, evsizlerin değişmesini ve haklarını kullanabilen vatandaşlar olmalarını amaçlar. Araştırma ayrıca gönüllülerin kurbanı suçlayan ve yapıları suçlayan evsizlik söylemlerini kullandıklarını ve dolayısıyla da bu söylemlerin birlikte var olabildiğini gösterir. Tez, gönüllülük veya iş pozisyonlarına daha çok evsizin alınmasının 'evli' gönüllüler ile evsizler arasındaki ilişkinin güçlenmesine ve evsizlerin konuşulmayan ihtiyaç taleplerini siyasallaştırmasına yardımcı olabileceği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a year of ethnographic research in the Hayata Sarıl Restaurant which is a soup kitchen serving free food for the homeless in Istanbul. It scrutinizes how, from what perspective, and for what aim the needs of the homeless are interpreted by the volunteers working there. 'Needs-talk', conceptualized by Nancy Fraser, refers to the ways needs are interpreted and it is an institutionalized part of the political discourse in welfare states (1989). This thesis indicates that for the Hayata Sarıl, homelessness is a process starting as a familial and social exclusion. It is deepened as a psychological problem through traumas. Then, it results in a lifestyle where finding a socially meaningful job does not matter to the homeless anymore. Accordingly, homeless people are considered in need for sociality, psychological support, and discipline the most. The state is responsible for creating concrete, human rights-based solutions, society is responsible for socially including the homeless, and the homeless are responsible for giving efforts to be housed again. This needs-talk aims for the homeless to change and become citizens who can exercise their rights. The study also shows that volunteers use victim-blaming and structure-blaming discourses of homelessness at the same time, which indicates that these discourses may well coexist. The thesis concludes that having more homeless people in the positions of volunteerism or jobs can help the relationship between 'housed' volunteers and homeless diners to be stronger and also the homeless to politicize their unspoken needs claims.