Ratlarda Gabapentin'in kıkırdak iyileşmesindeki rolünün araştırılması
Investigation of Gabapentin's role in rats cartilage healing
  1. Tez No: 643188
  2. Yazar: ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYRAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kıkırdak yaralanmalarının sıklığı ile birlikte kıkırdak yaralanmalarının başlattığı dejenaratif süreçlerin görülme sıklığı ortalama yaşam sürelerinin uzaması ve obezitenin yaygınlaşması nedeniyle giderek artmaktadır. Hastaların öncelikli yakınmaları ağrıdır. Tedavi yaklaşımlarının tamamının amacı ağrıyı giderip hastaların yaşam kalitesini artırmak ve günlük aktivitelerine bir an önce dönmelerini sağlamaktır. Bu tezin konusu olan çalışmada ağrı tedavisinin tüm basamaklarında adjuvan analjezik olarak kullanılabilen, nsaii ve steroid gibi analjeziklerin daha düşük dozlarda kullanılmasını sağlayarak yan etkilerini azaltmayı amaçlayan, hastaların anksiyete, uyku ve yaşam kalitelerinde de etkili olan ve nöropatik ağrı gibi dirençli ağrılarda dahi etkinliği kanıtlanmış olan gabapentinin analjezik etkisini gösterirken eklem kıkırdağında dejeneratif süreç veya yapım yıkım dengesine olan etkisinin histopatolojik olarak incelemesi sonucunda gabapentinin kıkırdak iyileşmesindeki rolünün gösterilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma grupları için 32 adet 24-26 haftalık 200-220 gr ağırlığında erişkin dişi Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. Ratlar 8'erli 4 gruba ayrılmıştır. 1. grup 15. gün kontrol grubu, 2. grup 15. gün gabapentin grubu ve 3. grup 45. gün kontrol grubu ve 4.grup 45. gün gabapentin grubu olarak belirlenmiştir. 2. ve 4. gruba 1200 mg/gün insan günlük kullanım doz miktarı her rat için kiloya uygun hesaplanarak 3 mg/gün oral gavaj yoluyla sırasıyla 15 ve 45 gün verilmiştir. Grup 1 ve grup 2 15. gün sonunda, grup 3 ve grup 4 ise 45. gün sonunda sakrifiye edilerek makroskopik inceleme ve hemotoksilen eosin ile boyanarak histopatolojik inceleme uygulanmıştır. Çalışmamızda makroskopik değerlendirmede Uluslararası Kıkırdak Araştırma Derneği makroskopik kıkırdak tamir değerlendirmesine göre istatistiksel olarak Ki Kare testi, Kruskal-Wallis testi, Wilcoxon İşaret testi ve Mann-Whitney testi sonucunda herhangi bir grubun makroskopik görünüm olarak diğer gruplara karşı üstünlüğü izlenmedi.(p>0,05) Çalışmamızda Uluslararası Kıkırdak Araştırma Derneği mikroskobik değerlendirme skalasına göre istatistiksel olarak Ki Kare testi sonucunda 15. gün gabapentin grubunun hücrelerinin dağılımı ve subkondral kemiğin etkilenme durumu bakımından kontrol grubuna göre farkı anlamlı bulundu. (p=0,011
Özet (Çeviri)
The frequency of cartilage injuries and the frequency of degenerative processes initiated by cartilage injuries are increasing due to the prolongation of their average life span and the obesity. The primary complaints of the patients are pain. The aim of all treatment approaches is to relieve the pain and improve the quality of life of the patients and to return to their daily activities as soon as possible. In this study which is the subject of this thesis, it can be used as an adjuvant analgesic in all stages of pain treatment, reducing the side effects of analgesics such as nsaii and steroid. The aim of this study is to show the effect of gabapentin on cartilage healing as a result of histopathological examination of the effect of degenerative process on the articular cartilage and the demolition balance. For the study groups, 32 adult female Wistar Albino rats weighing 200-220 g were used. Rats were divided into 4 groups of 8 rats. The first group was the control group on the 15th day, the second group was gabapentin group on the 15th day, the 3rd group was the control group on the 45th day, the 4th group was gabapentin group on the 45th day. In the 2nd and 4th groups, 1200 mg / day human daily dose dose was calculated according to weight for each rat and given by 3 mg / day oral gavage respectively 15 and 45 days. Group 1 and group 2 were sacrificed at the end of the 15th day, group 3 and group 4 were sacrificed at the end of the 45th day and histopathological examination was performed by macroscopic examination and staining with hematoxylin eosin. In our study, macroscopic cartilage repair according to the Chi-Square test, Kruskal-Wallis test, Wilcoxon Sign test and Mann-Whitney test as a result of the macroscopic appearance of any group was not observed superiority against other groups . In our study, according to the International Cartilage Research Society Microscopic Evaluation Scale, the effect of subchondral bone on the 15th day statistically significant difference was found between the gabapentin group on the 15th day and control group (p = 0,011