Wearable surface electromyography (sEMG) technologies with graphene textile electrodes
Grafen tekstil elektrotlarla giyilebilir yuzey elektromiyografi (sEMG) teknolojileri
  1. Tez No: 643482
  2. Yazar: ÖZBERK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giyilebilir cihazlara yüzey elektrotlarının eklenerek EMG ölçüm işlevinin kazandırılması, dinamik koşullarda kas statüsü takibine izin verdiğinden birbirinden farklı çok sayıda uygulamanın önünü açma potansiyeline sahiptir. Bu tip sistemlerin önündeki teknolojik problemlerden birisi, uzun süreli ölçümler için uygun olmayan klinik ıslak elektrotların problemlerini çözmek adına kuru yüzey elektrotlarının geliştirilmesidir. Bu bağlamda, sunulan çalışmanın ana amacını geliştirilen grafen tekstil elektrotların karakterizasyonu ve giyilebilir uygulamalardaki performanslarının değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Tekstil elektrotların klinik elektrotlarla kıyaslanması, cilt-elektrot empedans (SEI) değerleri ve statik deneyler yoluyla elde edilen sinyal-gürültü oranlarıyla (SNR) yapıldı. Tekstil elektrotlarının SEI değerlerinin kabul edilebilir aralıkta bulunduğu ve SNR değerlerinin karşılaştırılmasıyla da, statik ortamlarda grafen tekstil ile elde edilen performansın klinik sinyal kalitesinin \% 65 ile \% 90 arasında değiştiğini göstermiştir. Özel olarak tasarlanmış giyilebilir platformlar, Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak veri akışı sağlayabilen, entegre grafen elektrotlar ve pille çalışan, az yer kaplayan donanım içeren ölçüm alınan kasa özgü elastik bantlardan oluşmaktadır. Bu giyilebilir ürünlerin uygunluğu iki farklı uygulama ile gösterilirken, bir bacak bandıyla aktivite takibi bir kol bandıyla da lokalize kas yorgunluğu değerlendirmesi yapılmıştır. Burada verilen sistem konsepti, en temel iletken tekstil üretiminden son seviyedeki kullanıcı arayüzüne kadar izlediği yaklaşımla, giyilebilir EMG platformlarının geliştirilmesi için katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ability to acquire, record, and process muscular biopotentials with wearable health trackers, diagnostic and/or assistive devices through the integration of soft, gel-free surface electrodes will enable seamless monitoring of muscle status in dynamic settings and can facilitate various applications. To this end, one of the fundamental limitations against the development of such systems is due to the drawbacks of clinical Ag/AgCl wet electrodes which have a gel layer that causes discomfort and can lead into skin irritation especially in wearable, portable applications with typically longer monitoring durations. The major objective of this thesis is to develop, explore and evaluate the application of novel and truly wearable graphene textile electrodes specifically in surface electromyography (sEMG) applications. Benchmarking of the textile electrodes with respect to clinical electrodes was performed in terms of their skin electrode impedance (SEI) values and signal-to-noise ratios (SNR) acquired through static experiments. SEI values of textile electrodes were found to be well within the acceptable range and comparison of SNR values showed that graphene textile performance in static settings swings between 65\% and 90\% level of clinical signal quality. Custom-designed wearable platforms consist of muscle specific elastic bands with integrated graphene electrodes and battery-powered, small footprint hardware that can stream data wirelessly over Bluetooth. Feasibility of the developed wearables were shown with two different applications in dynamic conditions where a calf band was designed and used for activity tracking, and an arm band was developed for localized muscle fatigue assessment. The holistic system design concept presented here that is inclusive of fundamental material aspects up to the implementation of high-level user interface will be valuable for the development of wearable EMG platforms.