Kompleks düzlemde kapalı ve bağlantılı kümelerde bazı sürekli fonksiyon sınıflarının yapısal karakterizasyonu
Constructive characterization of some classes of continuous functions in closed and connected sets in the complex plane
- Tez No: 643761
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLA JAFAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, kuasikonform (yarıkonform) yaylarında değerlendirmenin noktaya bağlılık cinsinden fonksiyonlar sınıflarının yapısal karakterizasyonu elde edilmiştir. Daha genel kontinyümlarda ise düzgünlük cinsinden (değerlendirmenin noktadan bağımsızlık cinsinden) fonksiyonlar sınıflarının yapısal karakterizasyonu incelenmiştir. Her iki sonuçların elde etmek için fonksiyonların polinomlardan sapma değerlendirilmesinin yanı sıra polinomların türevinin büyümesi ile ilgili ilave bilgi verilmiştir. Ayrıca, bu tez çalışmasında kompleks düzlemde bulunan yayın uc noktalarına bağlı olarak fonksiyonlar sınıfı tanımlanmıştır. Bu fonksiyonlar sınıfında fonksiyonların polinomlarla yaklaşımı incelenmiştir. Özel olarak kompleks düzlemde belli özelliklere sahip yaylarda fonksiyonlar sınıfının yapısal karakterizasyonu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; on quasi-conform arcs in terms of estimates depending on the point constructive characteristic of classes of the functions has been obtained. On more general continua in terms of uniform estimates (in terms of estimates independent of the point) constructive characterization of classes of functions has been investigated. To obtain these results in addition to estimating the devition of functions from polynomials, additional information has been given on the growth of the derivative of polynomials. In addition, in this thesis, depending on the end points of the arc in the complex plane, the class of functions has been defined. In this class of the functions the approximation of the functions by polynomials has been investigated. After, on arcs with certain properties of the complex plane constructive characterization of classes of functions has been obtained.