Yönetici hemşirelerin duygusal zekâ ve otantik liderlik düzeylerine yönelik bir araştırma
A study on emotional intelligence and authentic leadership levels of nurse managers
  1. Tez No: 644087
  2. Yazar: ENNUR SOYLU MIHCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA GÖRKEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzden liderliğin yeni boyutunda, önderlik ettiği kişilerde iyi duygular uyandırmak olduğu ileri sürülmektedir. İnsanların sezgileri, ümitleri, üstünlükleri, yaşamı görüş açıları ve sonucunda da hareketleri zamana bağlı olarak değişmektedir. Günümüzde emeklilik süresinin uzaması ile aynı ortamda çalışmak durumunda olan birçok nesil bulunmaktadır. Bu nesillerin birbirleri ile karşılaştıkları problemler şüphesiz toplumsal hayat ve çalışma hayatı açısından işleyişin çalışma düzeninin tamamına etki edebilecek boyuttadır. Üstelik bu nesillerin iş disiplini çeşitlilikleri, yeni iş anlayışlarının meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu sebeple yönetici hemşireler hem kendi hem de çalışanlarının duygularını anlamalı ve yönetebilmelidir. Ahenkli bir lider olmalıdır. Bu çalışma; yöneticilik yapmakta olan hemşirelerin duygusal zeka ve otantik liderlik düzeylerini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul' da bir sağlık bakanlığı hastanesinde yöneticilik yapan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul' da bir sağlık bakanlığı hastanesinde yöneticilik yapan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve izin alınan 149 yönetici hemşirelerden oluşturmaktadır. 28 Nisan-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında anketler elektronik anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Anket üç bölüm oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özelliklerin yer aldığı“Yapılandırılmış Soru Formu”, ikinci bölümde“Otantik Liderlik Ölçeği”, üçüncü bölümde“Duygusal Zekâ Ölçeği”yer almaktadır. Ölçekler gerekli izinler alınarak kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Değişkenler normal dağılım göstermemiştir. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, medyan, IQR, min-max değerler kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen (nonparametrik) değişkenler iki grup arasında değerlendirilirken Mann Whitney U Testi, ikiden fazla grup arasında değerlendirilirken Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Ölçümsel verilerin birbirleri ile analizinde Spearman Korelasyon Testi'nden faydalanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Yönetici hemşirelerin otantik liderlik ve duygusal zeka düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,429) (p ˂ 0,001).
Özet (Çeviri)
It is argued that the new dimension of leadership from today is to arouse good feelings in the people it leads. People's intuitions, hopes, superiorities, perspectives on life and as a result, their actions change depending on time. Today, there are many generations who have to work in the same environment with the extension of the retirement period. Undoubtedly, the problems that these generations face with each other are at a level that can affect the entire working order of the operation in terms of social and working life. Moreover, the diversity of business disciplines of these generations provides the emergence of new business understandings. For this reason, manager nurses should be able to understand and manage both their own and their employees' emotions. He must be a harmonious leader. This work; It was planned as a descriptive and relationship seeker to determine the emotional intelligence and authentic leadership levels of nurses who are working as administrators and the relationship between them. The universe of the research consists of nurses who work as managers in a ministry of health hospital in Istanbul. The sample of the research consists of 149 manager nurses, who work as administrators in a ministry of health hospital in Istanbul, who agreed to participate in the research and whose permission was obtained. Between 28 April and 30 August 2022, data were collected using the electronic survey method. The survey consists of three parts. In the first part, there is the“Structured Questionnaire”in which demographic characteristics are included, in the second part there is the“Authentic Leadership Scale”, in the third part there is the“Emotional Intelligence Scale”. The scales were used with the necessary permissions. Statistical analyzes were performed with the help of SPSS version 25.0 program. The variables did not show normal distribution. While presenting descriptive analyzes, mean, standard deviation, median, IQR, min-max values were used. The Mann Whitney U Test was used when evaluating non-normally distributed (nonparametric) variables between two groups, and the Kruskal Wallis Test was used when evaluating between more than two groups. Spearman Correlation Test was used in the analysis of the measurement data with each other. Cases with a P-value below 0.05 were considered as statistically significant results. A moderately positive and significant relationship was found between the authentic leadership and emotional intelligence levels of the manager nurses (r=0.429) (p ˂ 0.001).