Ottoman state intervention in agriculture: Beginning of credit banking within the nineteenth century Ottoman Empire
Osmanlı Devleti'nin ziraate müdahalesi: Ondukuzuncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda kredi bankacılığının başlangıcı
  1. Tez No: 64413
  2. Yazar: MEVHİBE PINAR EMİRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Tarih, Banking, Economics, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yansında Memleket Sandıkları'nın Osmanlı împaratorluğu'nun ziraat hayatındaki önemi üzerine bir çalışmadır. Bu kapsamda, devletin ve ona bağlı bakanlıkların, sandıklan bütün imparatorluğa yayarken gösterdikleri bürokratik ve mali gayretlere özel bir önem verilmiştir. Bu tezde, Bab-ı Ali'nin, Sandıklan bürokratikleştirirken ve Sandıklar' m sermayelerini arttırıp, dengelerken aslında ayanların yükselmesini önlemeyi amaçladığı savunulmuştur. Ancak, devletin bu çabalan, Sandıklar' m ayanlar, devlet memurları ve vergi mükellefleri tarafından kötüye kullanılmalarının artması ile sonuçlanmıştır. Bu tezin amacı, sandıkların ziraat hayatına katkılarım göstermektir. 1888'de ortadan kalkmalarına rağmen, Memleket Sandıklan üreticilerin kredi problemlerini çözmek ve bir çok vilayetin altyapılarının gelişmesi için çalışmıştır. IV
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the importance of the Credit Funds for the agricultural life of the Ottoman Empire in the second half of the nineteenth century. In this context, special importance is given to the bureaucratic and financial efforts of the government and its ministries at spreading the Funds all over the empire. It is argued mat the Sublime Porte while bureaucratizing the Funds and increasing and stabilizing the Funds' capital aimed the prevention of the rise of notables. However the efforts of the government were resulted with the increase of the abuses of Funds by notables, government officials, and tax payers. The aim of this thesis is to display the contribution of the Funds to the agricultural life of the Ottoman Empire. Despite the fact that they disappeared from the agricultural scene of the empire in 1888, the Credit Funds worked for the solution of credit problems of the cultivators and the promotion of the infrastructure of many provinces. m