Küresel ısınmaya bağlı olarak Konya'da bazı iklim parametreleri ve iklim tiplerinde meydana gelebilecek olası değişiklikler
Possible changes in some climate parameters and climate types in Konya depending on global warming
  1. Tez No: 644205
  2. Yazar: BARIŞ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ziraat, Geodesy and Photogrammetry, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde Dünya'nın geri dönüşü olmayan kaçınılmaz iki büyük sorun ile karşı karşıya kaldığı, bu sorunların ilkinin insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliği olduğu öne sürülmektedir. İklim değişikliği; orman, bitki örtüsü, tarım, deniz seviyesi, temiz su kaynakları, enerji, biyoçeşitlilik, insan sağlığı, kısaca bütün ekosistem ve neredeyse bütün canlılar üzerine doğrudan veya dolaylı olarak önemli etkileri olan bir olaydır. İklim değişikliğinin gelecek yıllarda etkisini daha da artıracağı ve iklimde meydana gelecek değişikliklerin neredeyse bütün ekosistemleri doğrudan veya dolaylı olarak etkileyeceği, bu etkinin bazı alanlarda yıkıcı boyutlara ulaşacağı belirtilmektedir. İklim değişikliğinin etkilerine kısmen hazırlıklı olmak, ancak bu değişikliklerin önceden tahmin edilmesi ve bu değişime yönelik önlemler alınması ile mümkündür. Bundan dolayı birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de iklim değişikliğinin olası etkileri belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada da ülkemizin önemli tarım kentlerinden birisi olan Konya ili genelinde iklim değişikliğinin olası etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında il genelindeki bazı iklim parametreleri ve bu iklim parametrelerine bağlı olarak iklim tipleri belirlenmiş, söz konusu iklim parametreleri ve iklim tiplerinin RCP45 ve RCP85 senaryoları kapsamında 2050 (2041-2060 ortalaması) ve 2070 (2061-2080 ortalaması) yıllarına kadar olan süreçte nasıl değişebileceği belirlenmeye çalışılmıştır. İklim tiplerinin belirlenmesinde De Martonne, Erinç ve Emberger iklim indisleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçları il genelinde iklim değişikliğinin önemli etkileri olacağını göstermektedir. Kullanılan senaryolara göre, sıcaklık değerlerinde önemli derecede artış görüleceği, yağış miktarlarının ise önemli derecede azalacağı öngörülmektedir. İklim parametrelerindeki değişimlere bağlı olarak il genelinde kuraklığın ciddi boyutlara ulaşacağı hatta günümüzde var olmayan çöl alanlarının dahi oluşacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is claimed that the world is facing two inevitable problems that are irreversible, and the first of these problems is climate change caused by human activities. Climate change is an event that has significant, direct or indirect effects on forests, vegetation, agriculture, sea level, clean water resources, energy, biodiversity, human health, in short, on the whole ecosystem and almost all living things. It is stated that climate change will further increase its effect in the coming years and that changes in climate will affect almost all ecosystems in one way or another. The effect may be destructive in some areas. It is only possible by predicting these changes and taking measures for this to change. Therefore, as in many countries, there have been attempts to calculate and determine the effects of climate change in Turkey. In this study, the possible effects of climate change in Konya, one of the important agricultural cities of our country, are evaluated. In this scope of work some climate parameters throughout the province are examined and depending on these climate parameters, climate types are determined; It has been tried to determine how the mentioned climate parameters and climate types can change in the period up to 2050 (2041-2060) and 2070 (2061-2080) within the scope of RCP45 and RCP85 scenarios. In determining the climate types De Martonne, Erinç and Emberger climate indices were used. The study results show that climate change will have significant impacts throughout the province. According to the scenarios used, there will be a significant increase in temperature values; It is predicted that the amount of precipitation will decrease significantly. Depending on the changes in climate parameters; It is expected that drought will reach serious levels throughout the province and even desert areas that do not exist today will occur.