Ergenlerin algıladıkları anne baba tutumları ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the attitudeof the parents and the social skill levels perceived by adolescents
- Tez No: 645819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada lise 3. Sınıfta öğrenim gören ergenlik dönemi öğrencilerinin anne baba tutumlarının sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitler bir tiptedir. Araştırma İstanbul ili, Anadolu yakası Ümraniye ilçesinde 2019-2020 yılında öğrenimini sürdüren 17 yaş grubu 53'ü kız 47'si erkek olmak üzere toplam 100 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Yılmaz (2000) tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılan Anne Baba Tutum Ölçeği ve Yüksel (2004) tarafından Türkçe' ye uyarlanması yapılan Sosyal Beceri Envanteri kullanılmıştır. Veriler Spss 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of parents' attitudes on social skill levels of adolescents studying at 3rd grade in high school. Research is descriptive and cross-sectional. The research was carried out on a total of 100 students, 53 of whom were girls and 47 were boys, who were studying in the Anatolian side of Istanbul, Ümraniye district in 2019-2020. Personal Information Form prepared by the researcher, Parenting Attitude Scale adapted to Turkish by Yılmaz (2000) and Social Skill Inventory adapted to Turkish by Yüksel (2004) were used as data collection tools. The data were analyzed using the Spss 25.0 package program. The distribution of data was found to be normal with the Kolmogorov Smirnov test. While evaluating the study data, Spearman Correlation Analysis, t-test and One Way Anova test were used for the parametric data, as well as descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation, frequency). According to the results of the research, the Social Skill Inventory sub-dimension scores and total scores did not differ statistically according to the mother education level, father education level, income status variables, Social Expressiveness sub-dimension scores gender variable and Social Control sub-dimension scores and total scores of the parents A statistically significant difference was found according to the association status variable. No statistically significant difference was found according to the variables of gender, mother education level, father education level, income status, and parental association status of the Parenting Attitude Scale subscale scores. As a result of the research, when the total scores of Social Skill Inventory and Parenting Attitude Scale were compared, it was found that there was no statistically significant difference.