Türk ve Madagaskar Hukuku'nda boşanma sebeplerinin karşılaştırılması
Comparison of causes of divorce in Turkish and Madagascar law
  1. Tez No: 645986
  2. Yazar: BELKHIRIA TOTE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA GÖKÇE CANARSLAN KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma T.C Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde Türk Hukuku'nda boşanma sebepleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Türk Hukuku'nda boşanma sebebi özel ve genel olarak ayrılmış olup Türk Medeni Kanunu'nda (TMK) md.161-166 arasında düzenlenmiştir. Tezde öncelikle boşanma, boşanmanın şartları, boşanmanın ispatına yönelik hükümler çerçevesinde açıklanmıştır. Ardından tezin ikinci bölümünde, Madagaskar Hukuku'nda boşanma sebepleri ve ilgili hükümler ayrıntılarıyla belirtilmiştir. Son olarak, Türk ve Madagaskar Hukuku'ndaki boşanma sebepleri karşılaştırılarak, aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenerek, çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a master's thesis at the Institute of Social Sciences/ University of Eskişehir Anadolu. In our study, first of all, detailed information is given about the reasons for divorce in Turkish Law. In Turkish Law, the reasons for divorce are divided into two as private and general, and are regulated under Articles 161 and 166 of the TMK.The thesis is about how to prove the divorce, the conditions, etc. The thesis is about how to prove the divorce, the conditions, etc. Then, in the second part of the thesis, the reasons and details of the divorce in Madagascar law will be explained one by one. Finally, the reasons for divorce in Turkish and Madagascar law will be examined.