TGF-B1 gen terapisi yapılmış insan adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücrelerden elde edilen koşullu besiyerinin meme kanser hücrelerinde cd44 inhibitör ve tümör baskılayıcı etkisinin araştırılması: In vitro çalışma
Investigation of CD44 inhibitory and tumor suppressive effect in breast cancer cells of conditioned medium obtained from TGF-B1 transfected human adipose-derived mesenchymal stem cells: In vitro study
- Tez No: 646301
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN, PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, TGF-B1 transfekte adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücre (AD-MKH)'lerden elde edilen sekretom kullanılarak hem AD-MKH'lerden salınan anti-tümörojenik faktörlerle hem de TGF-B1/SMAD sinyal yolağının aktifleştirilmesiyle meme kanser hücrelerinde CD44'ü ve tümör hücrelerine ait biyolojik özellikleri baskılamaktır. AD-MKH'lere TGF-B1 gen terapisi yapılarak bu hücrelerin ortama saldıkları faktörler koşullu besiyeri olarak toplanmış olup (TGF-B1-CM) elde edilen koşullu besiyerleri meme kanser hücre hatları ve fibroblast hücrelerine uygulanmıştır. Uygulamalar sonrası CD44 ifadeleri western blot ve immünfloresan boyamalarla değerlendirilmiştir. TGF-B1/SMAD sinyal yolağına ait proteinlerin analizi western blot ile gerçekleştirilmiştir. Meme kanser hücreleri ve fibroblastlar üzerinde proliferasyon MTT testi ile çalışılmıştır. Apoptoz, hücre döngüsü, mitokondri membran depolarizasyonu ve DNA hasarı testleri Muse Cell Analyzer cihazında uygun kitlerle gerçekleştirilmiştir. Hücresel senesens beta-galaktozidaz enzim aktivitesi ile ölçülmüştür ve migrasyon testleri yara iyileşmesi deneyleriyle gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler GraphPad Prism 6 yazılımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to suppress CD44 and the biological properties of tumor cells in breast cancer cells with both anti-tumorigenic factors released from AD-MSCs and activation of TGF-B1 / SMAD signaling pathway using secretome obtained from TGF-B1 transfected adipose derived mesenchymal stem cells (AD-MSCs). By applying TGF-B1 gene therapy to AD-MSCs, the factors that these cells release into the environment were collected as conditional media (TGF-B1-CM), and the conditional media obtained were applied to breast cancer cell lines and fibroblast cells. CD44 expressions after applications were evaluated by western blot and immunofluorescent staining. Analysis of proteins belonging to the TGF-B1 / SMAD signaling pathway was performed by western blot. Proliferation was studied with the MTT test on breast cancer cells and fibroblasts. Apoptosis, cell cycle, mitochondrial membrane depolarization and DNA damage tests were performed in Muse Cell Analyzer device with appropriate kits. Cellular senescence was measured by beta-galactosidase enzyme activity and migration tests were performed by wound healing experiments. Statistical analyzes were performed with GraphPad Prism 6 software.