Optimization of harvest and production planning for olive oil industry
Zeytinyağı endüstrisi için hasat ve üretim planlama optimizasyonu
  1. Tez No: 646940
  2. Yazar: TUĞÇE TAŞKINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarım-gıda tedarik zincirleri, çeşitli aktiviteler ile tarım ürünlerini tüketici topluluklarına ulaştırmakla sorumludur. Sonuç olarak, tarım-gıda tedarik zinciri yönetimi karışık problemlerin çözümünde önemli bir rol kazanmıştır. Bu tez bir tarım-gıda tedarik zinciri problemini çözmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, hasat ve üretim planlama problemleri üzerine bir literatür araştırması sunulmuştur. Başlangıçta, araştırma olanaklarını ortaya çıkarmak için önceki tarım-gıda tedarik zinciri literatür araştırmaları analiz edilmiştir. Önceki literatür araştırmalarının değerlendirilmesinden sonra, tarım-gıda tedarik zincirlerindeki hasat ve üretim planlama problemleri ile ilgili var olan araştırma makalelerini analiz etmek için bir sınıflandırma şeması oluşturulmuştur. Belirlenen inceleme kriterleri içerisinde, araştırma makaleleri; problem kapsamı, model özellikleri ve modelleme yaklaşımlarına göre incelenmiştir. Bu tezde, zeytinyağı endüstrisindeki küçük bir üreticinin hasat ve üretim planlama problemi çalışılmıştır. Bir zeytinyağı tedarik zinciri ağı problemini çözmek için yeni bir karışık tamsayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Bu model, üreticinin karını maksimize etmek için hasat ve üretim planlamalarını eş zamanlı olarak belirler. Modelin uygulanabilirliğini göstermek için varsayımsal bir vaka çalışması uygulanmıştır. Daha sonra, sert iklim koşulları sebebiyle zeytinliklerde oluşabilecek zeytin kaybını incelemek için modelin genişletilmiş bir versiyonu önerilmiştir. Son olarak, tedarik ağını önemli ölçüde etkileyebilecek kritik parametreleri göstermek için duyarlılık analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Agri-food supply chains are accountable for providing agricultural products to consumer societies through several activities. As a result, agri-food supply chain management has gained an important role in solving complex problems. This thesis aims to solve an agri-food supply chain problem. Firstly, a systematic literature review on harvest and production planning problems is presented. Initially, previous agri-food supply chain literature reviews are analyzed in order to reveal the research opportunities. After the consideration of the previous literature reviews, a classification scheme is developed to analyze the existed research articles on harvest and production planning problems in the agri-food supply chains. Within the determined review criteria, research articles are examined according to problem scope, model characteristics, and modeling approaches. Harvest and production planning problem of a small producer in the olive oil industry is studied in this thesis. A novel mixed-integer linear programming model is developed to solve an olive oil supply chain network problem. This model determines the harvest and production planning simultaneously in order to maximize producer's profit. A hypothetical case study is applied to demonstrate the applicability of the model. After, an extended version of the model is proposed to examine olive loss in the olive groves which can occur because of the severe climatic conditions. Lastly, sensitivity analysis is presented to indicate critical parameters which can affect the supply network significantly.