Parion Güney Nekropolisi arkaik dönem mezar ve kontekstleri
The archaic period graves and contexts from Parion Southern Necropolis
  1. Tez No: 646980
  2. Yazar: BÜŞRA ELİF KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
Çalışmanın konusunu Çanakkale-Biga-Kemer Köyü'nün girişinde yer alan Parion Antik Kenti Güney Nekropolisi'nin 2010-2016 yılları arasında bulunmuş Arkaik Dönem mezar ve kontekstleri oluşturmaktadır. Parion Antik Kenti'nin erken dönemi ile ilgili arkeolojik materyal odaklı bilgi veren tek yer Parion Güney Nekropolisi'dir. Buradaki mezarlardan ele geçen kontekst bulguların neredeyse tümünü seramik buluntular oluşturduğundan çalışma metodolojisi seramik odaklı yapılmıştır. Buluntuların tümü Korinth, Kuzey İonia, Güney İonia, Hellespontos İşliği orijinli ithal materyallerdir. Çalışmada 37 mezar, 4 krematoryum incelenmiştir. İçlerinde unik olanların da yer aldığı 133 seramik form ve bezeme anlayışlarına göre değerlendirilip tarihlendirilmiş, ressam ve atölyelerle ilişkileri belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre kentin en erken buluntularının MÖ 630/620-600 yıllarına ait olduğu tespit edilmiştir. Eldeki buluntular yoluyla kente MÖ 7. yüzyılın son çeyreği ile MÖ 6. yüzyılın ilk çeyreği arasında daha çok seramik ithal edildiği söylenebilir. MÖ 570/550-510 yılları arasında neredeyse hiç buluntu ele geçmemiş ve MÖ 510-490 yıllarında seramik ticaretinin tekrar başladığı anlaşılmıştır. Parion'da kolonizasyon sürecine gidecek kadar erken materyaller bulunamamıştır. Bu bağlamda bu sürece dair yorumda bulunmak şimdilik zordur. Son yıllarda tespit edilen farklı bezeme anlayışına sahip Hellespontos İşliği seramiklerinden unik bir grubun Parion'da da bulunması Abydos olarak düşünülen üretim merkezinin tekrar sorgulanması ihtiyacı doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the Archaic period graves and contexts from the Southern Necropolis of the ancient city of Parion located at the entrance of the village of Kemer, Biga, Çanakkale, found between 2010 and 2016. The only site that provides the archaeological material-oriented information about the early period of the ancient city of Parion is the Southern Necropolis of Parion. Since almost all of the context findings obtained from the graves here are ceramic finds, the study methodology was made with a focus on ceramics. All of the finds are imported materials originating from the workshops of Corinth, North Ionia, South Ionia, and Hellespontos. In this study, 37 graves and 4 crematoriums were examined, 133 ceramics including the unique ones were evaluated and dated with respect to their understandings of form and decoration, and their relations with painters and workshops were determined. According to the evaluations made, it was found that the earliest finds of the city belonged to the years from 630 / 620 to 600 BC. Based on the findings, it can be said that more ceramics were imported into the city between the last quarter of the 7th century BC and the first quarter of the 6th century BC. Very few finds were found in the years between 570/550 and 510 BC, and it was understood that the ceramic trade started again in 510 to 490 BC. No materials belonging to the early colonization process of Parion were found. In this context, it is difficult to make any predictions about this process for now. The presence of parelles, a unique group of the Hellespontos workmanship ceramics with a different decoration understanding, also found in Parion in recent years, led to the re-questioning of the production center, which was thought to be Abydos.