Türkiye ve çok yüksek insani gelişmişlik kategorisinde yer alan ülkelerin sağlık ve kaliteli yaşam göstergelerine göre kümelenmesi
Clustering Turkey and countries placed on very high development category according to health and quality life indicators
  1. Tez No: 647308
  2. Yazar: AYAZ ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına (UNDP) göre yüksek insani gelişmişlik kategorisinde yer alan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarından sağlık ve kaliteli yaşam göstergelerine göre kümelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye ile benzer coğrafi özelliklere sahip 27 Avrupa ülkesinin sağlık ve kaliteli yaşam göstergeleri araştırmanın değişkenlerini oluşturmaktadır. Erişime açık en güncel veri, 2017 yılına ait olup Dünya Sağlık Örgütü ve Eurostat veri tabanlarından alınmıştır. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin işaret ettiği göstergeler ile hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemleri kullanılmış ve hiyerarşik yöntemlerin büyük kısmı ülkeleri dört kümeye ayırmıştır. Hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemlerinden K-Means yöntemine göre ise ülkeler dört kümeye ayrılmıştır. Aynı kümede bir araya gelen ülkelerin insani gelişme indeksi değerlerine göre de birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. Elde edilen kümelere göre Türkiye; Macaristan, Bulgaristan, Slovakya ve Letonya ile aynı kümeye girmiştir. Bu sonuç, Türkiye'nin insani gelişmişlik sıralamasındaki konumu ile de paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it's aimed that clustering Turkey and very high developed countries according to United Nations Development Program in terms of health and quality life indicators. Variables of the research are health indicators of Turkey and 27 European countries have similar geographical properties with Turkey. Latest avaliable data for the year 2017 are collected from WHO and EUROSTAT databases. By using hierarchical and nonhierarchical clustering methods with sustainable development indicators, countries are seperated within four clusters. As a nonhierarchical clustring method K-means clustering is also made four clusters. It is seen that countries in the same cluster were also similar according to their human development index values. According to clusters obtained, Turkey is in the same cluster with Hungary, Bulgaria, Slovakia and Latvia. That result is parallel with the location of Turkey on human development rank.