Güneş enerjili insansız hava aracı tasarımı
Solar powered unmanned aerial vehicle design
  1. Tez No: 647344
  2. Yazar: İREM TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnsansız hava araçlarının kullanımları günden güne artmaktadır. Kullanım amaçlarına ve yapılması istenen görevlere göre tasarlanan İnsansız Hava Araçlarının (İHA) uçabilmesi için farklı enerji kaynaklarının kullanımı mümkündür. Genellikle elektrik enerjisi tercih edilse de güneş enerjili İHA'lar özellikle yenilenebilir enerjinin öneminin arttığı son günlerde gelişime açık bir konu haline gelmiştir. Tez kapsamında kavram geliştirme, ön tasarım, detay tasarım süreci izlenmiştir ve teorik olarak güneş panelli İHA tasarımı yapılmıştır. Teorik olarak tasarlanan İHA'nın Eskişehir'de uçurulacağı kabul edilerek, Eskişehir gün ışıması değerleri kullanılmıştır. Bataryanın gün ışığı varlığında dolması sayesinde gece de uçuş yapılması mümkün hale gelmiştir. İlerleyen süreçte üretim yapılmak istenirse bu çalışmadan yola çıkarak devam edilmesi mümkün hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of unmanned aerial vehicles is increasing day by day. It is possible to use different energy sources to fly unmanned aerial vehicles (UAVs) designed according to their intended purpose of use and desired tasks. Although electric energy is generally preferred, solar-powered UAVs have become an open topic for development, especially in recent days when renewable energy has increased in importance. The concept design, preliminary design, and detailed design process were followed within the scope of the thesis and theoretically, the design of the solar-paneled UAV was made. It was assumed that the theoretically designed UAV would be flown in Eskisehir and Eskisehir daylight values were used. Because the battery is filled in the presence of daylight, it is possible to fly at night. If it is desired to make production in the process, it has been made possible to continue with this work.