Development of a modular software platform for digital x-ray systems
Dijital x-ışın görüntüleme sistemleri için modüler bir yazılım platformunun geliştirilmesi
- Tez No: 647357
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm vücut X-ışını görüntüleme sistemleri, hastanelerin acil servis ve travmatoloji bölümlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu sistemler ayrıca, osteoartirit ve lumbar bölgedeki dejeneratif değişiklikler gibi problemlerin tanısında ve diğer kemik yapısı tetkiklerinde de yaygın bir ihtiyaçtır. Bunlar gibi geniş bölge ve tüm vücut görüntülemelerinde, çoğunlukla birkaç ayrı X-ışını görüntüsü alınıp yazılım yardımı ile birleştirilerek kullanılmaktadır. Bu yaklaşımın zaman, hasta dozu, görüntü kalitesi ve maliyet gibi sınırlamaları vardır. Son dönemlerde tüm bu faktörleri optimize ederek daha iyi bir performans sağlayan bir çözüm geliştirilmiş olup bu cihaz, geleneksel flat panel detektörlerle karşılaştırıldığında daha hassas ve çözünürlüğü yüksek görüntüler veren, zaman geciktirmeli biriktirme (TDI – Time Delay Integration) metodunu kullanan yeni bir dijital görüntüleme sistemidir. Bu tez çalışmasında, kullanım ihtiyacına özgü tasarlanacak dijital X-ışını sistemleri için bir yazılım platformu geliştirilmiştir ve bunun ilk uygulaması TDI dedektör ile çalışan bir x-ray sistemi için yapılmıştır. İlk olarak TDI tabanlı tüm vücut tarama sistemi için geliştirilen bu çözüm; uygulanan doz, nicel görüntü kalitesi ve mevcut tüm çözümlere kıyasla uygulanabilirlik açısından cihaz performansını artıran yeni fikirler ve yaklaşımlar içermektedir. Geliştirilen bu yazılım, TDI tabanlı görüntüleme sistemleri için tasarlanmış ve denenmiş olsa da yapılan çalışmada benimsenen metodoloji, sadece bu sistemlerle sınırlı kalmayarak, her türlü x-ışını görüntüleme sistemlerine uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır. Teknik açıdan, geliştirilen bu yazılım platformu hali hazırda TDI tabanlı sistemler için optimize edilmiş, ancak tüm x-ışını görüntüleme sistemlerine uygulanabilecek birleşik ve genişletilebilir bir mimariye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Health centers require full-body X-ray imaging in their busy trauma departments. Full-body X-ray scans are required for bone examinations such as diagnosis of osteoarthritis and degenerative changes in the lumbar spine. The most preferred solution is to take digital X-ray images and then to stitch them together via a dedicated software. This approach has limitations concerning imaging time, costs, applied dose, and image quality. An alternate solution that optimizes all these factors for full-body imaging is possible. This device employs Time Delay Integration (TDI) X-ray detector, a new digital X-ray sensor design, with higher resolution and sensitivity in comparison to conventional flat-panel detectors. This thesis introduces a software platform to build customizable X-ray scanners and its first implementation in a device with TDI detector. The software solution for TDI based full-body scanning involves novel ideas and approaches which improve the device performance in terms of the applied dose, quantitative image quality, and applicability in comparison to current available solutions. Although the software solution is implemented first for specific TDI scanner, the mentality behind the platform is to provide a solution for all kinds of X-ray machines. The software platform is a unied extensible architecture for any kind of X-ray machine.