Akıllı tarımda otomatık meyve tespiti için derin öğrenme çerçevelerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of deep learning frameworks for automated fruit detection in smart agriculture
  1. Tez No: 647556
  2. Yazar: JOSE LUIS SANDOVAL ALAGUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son zamanlarda, akıllı tarım için ağaçlardaki meyveleri otomatik olarak belirlemeye yönelik derin öğrenme tabanlı nesne algılama yaklaşımları ön plana çıkmıştır. Bununla birlikte, çeşitli çerçevelerin farklı meyve türlerine uygunluğu bu tür çalışmalarda yeterince analiz edilmemiştir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu tezde, farklı meyve türlerini tespit etmek için nesne tespitine yönelik farklı derin öğrenme çerçevelerinin performansı kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu amaçla, nesne tespiti için güncel literatüre göre en yüksek performanslı derin öğrenme çerçeveleri arasında yer alan RetinaNet, YOLOv3 ve YOLOv4 çerçeveleri ile mango, badem, üzüm ve elma görselleri için 5 farklı veri seti kullanılmıştır. Kapsamlı bir deneysel analiz sonunda, tespit doğruluğu, eğitim süresi ve tespit süresi açısından RetinaNet'in en iyi çerçeve olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca görüntü veri setlerini oluştururken atmosferik koşullar, nesnenin özellikleri ve günün saati gibi faktörlerin algılama performansı üzerinde büyük etkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak, deneylerin koşullarının belgelenmesinin, deneylerin tekrarlanabilirliğini ve farklı çerçeveler ve veri kümeleri arasında karşılaştırmayı kolaylaştırdığı belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
Recently, deep learning-based object detection approaches have come into prominence to automatically determine the fruits on trees for smart agriculture. However, the suitability of various frameworks to different fruit types has not been adequately analyzed in such studies. Taking this into consideration, in this thesis, the performance of different deep learning frameworks for object detection in detecting different fruit types has been comprehensively analyzed. For this purpose, RetinaNet, YOLOv3, and YOLOv4, which are among the highest performing deep learning frameworks for object detection according to the current literature, and 5 different datasets for mango, almond, grape, and apple images were used. After a through experimental analysis, it has been observed that RetinaNet is the best framework in terms of detection accuracy and training and detection time. Also, it has been found that the factors such as atmospheric conditions, properties of the object, and time of day while constituting the image datasets have great impact on the detection performance. Finally, it has been noted that documenting the conditions of the experiments facilitates the reproducibility of the experiments and comparison between different frameworks and datasets.