Bazı zeytin çeşitlerinin meyvelerinde yağ asitleri komposizyonu ile bazı kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some quality parameters and fatty acid composition in fruits of some olive varieties
- Tez No: 647910
- Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, Adana Topağı, Ayvalık, Çilli, Domat, Gemlik, Manzanilla ve Memecik zeytin çeşitlerinin, pomolojik özellikleri, yağ asidi bileşenleri ve toplam fenol içeriği analiz edilmiştir. Zeytin çeşitlerinin, pomolojik özellikleri, yağ asitleri içerikleri, toplam fenolik bileşikleri bakımından istatistiksel olarak önemli ölçüde farklı olduğu bulunmuştur. Domat çeşidi, meyve ağırlığı ve meyve iriliği bakımından en yüksek değerler ile karakterize edilmiştir. Manzanilla, Memecik ve Çilli çeşitleri, Meyve eti/Çekirdek oranı bakımından en yüksek değerlere sahip olmuşlardır. Memecik, Adana Topağı, Manzanilla, ve Ayvalık çeşitleri en yüksek toplam fenol değerlerini vermişlerdir. Oleik asit içeriği bakımından Gemlik çeşidi en yüksek değeri almıştır. Memecik çeşidi en yüksek toplam fenol değerine sahip olmuştur. Yağ Asitlerinin profilleri ve toplam fenol içerikleri bakımından zeytin çeşitlerinin istatistiksel olarak önemli ölçüde farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pomological properties, fatty acid composition and total polyphenol content of olive varieties of Adana Topağı, Ayvalık, Çilli, Domat, Gemlik, Manzanilla and Memecik were analyzed. It was found that olive varieties were statistically significantly different in terms of pomological properties, fatty acid content, total phenolic compounds. Domat variety was characterized by the highest values in terms of the weight and size of the olive. Manzanilla, Memecik and Çilli varieties were characterized by the highest values in terms of Meat / Seed Ratio. Memecik, Adana Topağı, Manzanilla and Ayvalık varieties are characterized by their high total phenol content. Gemlik variety has the highest value in terms of oleic acid content. Memecik variety has the highest total phenolic content. Statistical analysis showed that the olive varieties were statistically significantly different in terms of Fatty Acid profiles and Total Phenol Content.