Development of a wearable balance sensor that provides real-time tactile biofeedback and preliminary test results on pediatric brain tumor patient
Giyilebilir anlık ve dokunsal biyolojik geribildirim verebilen denge cihazının geliştirilmesi ve beyin tümörlü pediyatrik hasta üzerinde pilot uygulama testlerinin yapılması
- Tez No: 648096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ARGUNŞAH BAYRAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMED SATUK BUĞRAHAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Mühendislik Bilimleri, Physiotherapy and Rehabilitation, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Denge ve performansın iyileştirilmesi için motor bilgilerinin arttırılması yoluyla statik ve dinamik görevlerde motor kontrolünü destekleyen biyolojik geri besleme, rehabilitasyon sırasında hastalara, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktorları ile fizyoterapistlere yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Postürel kontrol ve denge eksikliği, günlük yaşam aktiviteleri sırasında hastaların mobilizasyonu ve bağımsız performansları üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Bir bireyin“statik”dengesi, sabit dururken veya bir seferde tek bir görevi yerine getirirken kabul edilebilir olsa da;“dinamik”denge sorunları, mobilizasyon sırasında veya bir seferde birden fazla görev yaparken ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastanın gerçek zamanlı dinamik dengesinin farkında olmak hem hasta hem de uzman doktor ile fizyoterapist için önemlidir. Bu araştırmada, ortopedik ve nöromusküler hastalıkların fizik tedavi ve rehabilitasyonu sırasında kullanılmak üzere tasarlanan dokunsal ve görsel biyolojik geri bildirim mekanizması geliştirilmiştir. Giyilebilir sensörün pediyatrik beyin tümörü hastasının kinematik parametreleri üzerindeki etkinliği belirlenmesi amacıyla ön çalışma tamamlanmıştır. Sonuç olarak, pearson katsayıları hastanın (r_(MP WO FB)^2=0.94, r_(MP W FB)^2= 0.99) ve sağlıklı katılımcının (r_(CS WO FB)^2=0.98, r_(CS W FB)^2= 0.99) diz eklem açısı önemli ölçüde benzerlik göstermektedir. Bağımlı örneklem t testi sonuçları da medulloblastoma hastasında diz eklem hareket açıklığında önemli ölçüde benzerlik olduğunu ortaya koymaktadır (61.9 derece ± 3.4 SD vs.
Özet (Çeviri)
Biological feedback, which favors motor control in static and dynamic tasks via augmenting motor information for improving balance and performance, is used to assist patients and clinicians during physiotherapy and rehabilitation practices. Lack of postural control and balance has the greatest impact on patients' mobilization and independent performance during the daily living activities. Although an individual's“static”balance is acceptable while standing still or performing just one task,“dynamic”balance problems may appear during mobilization or while doing multiple tasks at a time. Therefore, being aware of the real-time dynamic balance of the patient is critical for both the patient and the physiotherapist. This investigation developed a real-time tactile biological feedback mechanism intended to be used during the orthopedic and neuromuscular disease rehabilitation practices with the intention of increasing patient motivation, duration and effectiveness of therapy. The preliminary effectiveness of the wearable sensor was investigated on pediatric brain tumor patient's kinematic parameters. As a result, pearson coefficient of the medulloblastoma patient (r_(MP WO FB)^2=0.94, r_(MP W FB)^2= 0.99) and healthy participant (r_(CS WO FB)^2=0.98, r_(CS W FB)^2= 0.99) of the knee joint angle was significantly similar. Paired t test results also revealed a significant similarity in knee joint range of motion in patients with medulloblastoma (61.9 degrees ± 3.4 SD vs.