Yol aydınlatmasında kullanılan lambaların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of lamps used in road lighting
- Tez No: 648176
- Danışmanlar: PROF. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrik enerjisine olan talebin her geçen gün artması nedeniyle elektrik enerjisinin verimli ve daha tasarruflu kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Ülkemizde enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için, enerjinin kullanıldığı alanları mercek altına alıp, mevcut sistemlerin teknoloji ile daha iyi bir düzeye getirmek için çeşitli adımlar atılmaktadır. Bu çalışma alanlarından birisi de enerjinin tüketildiği aydınlatmadır. Ülkemizde tüketilen enerjinin yaklaşık % 20'si aydınlatmada kullanılmaktadır. Aydınlatmada, yol aydınlatmasının payı yüksektir. Ayrıca dış aydınlatmanın içinde yol aydınlatmasının kontrol ve gözlenebilirliği kolay olduğundan bu alanda çalışma yapmak ülkeler açısından daha kolaydır. Ülkemizde yeni nesil teknolojilere hızla benimsenmekte, takip edilmekte ve uygulanmaktadır. Yol aydınlatmalarında kullanılan lambalar ve armatürler teknoloji ile birlikte sürekli değişim göstermiştir. Bu tez çalışmasında, yol aydınlatmasında kullanılan lambaların karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Yol aydınlatmasında kullanılan lambaların yeni nesil teknolojik olan lambalar ile sürekli değişip günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizde yol aydınlatmasında hali hazırda en çok kullanılan yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalardır. Ayrıca yeni nesil teknolojik lambalar olarak kabul edilen LED lambalar da aydınlatma piyasasında geniş kullanım alanı bulmaya başlamıştır. Bu çalışmada diğer lambaların analizi ile birlikte aydınlatma tesislerinde en fazla tercih edilen yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar ile LED lambaların analizi yapılmıştır. Bu analizleri kıyas etmede DIALüx programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the for electricity increases day by day, efficient and more economicak use of electricity become inevitable. In our country, it takes various measurements to reduce the dependence on foreign energy, for his reason, to check the areas which enrgy is used and to improve the existing systems with technology. One of these areas of work is ligthing, which energy is consumed. Approximately 20 % of energy consumed in our contry is used in lighting. The share of road ligthing is high in totol illumination. In addtition, it is easy for countries to work in this area, since road lighting is easy to control and observe inside exterior lighting. In our country, new generetion Technologies ara rapidlyadopted, follewed and implemented. Lamps and fixtures are used in road lighting have constantly changed with developmentof technology. In this thesis, the comparative analysis of the lamps which are used in road road lighting was made. The new generations of lamps which in used road lighting, have changed with old ones and have survived to the present day. High pressure sodium vapoor lamps that are currently used in road lighting in our country. LED lamps, which are accepted as new generation technological lamps, have started to find wide use in the lighting markets. In this study, analysis of other lamps weere made but mostly high pressure sodium vapor lamps and LED lamps were analyzed. DIALüx program was used to compare these analyzes.