Dağ tırmanışı etkinliğinin akış deneyimi bağlamında incelenmesi
Examination of the mountain climbing activity in the context of flow experience
  1. Tez No: 648278
  2. Yazar: MERVE METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DÜŞMEZKALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, dağ tırmanışı etkinliğine katılan bireylerin etkinliğe ilişkin deneyimlerinin, akış deneyimi bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Nitel bir tasarımla hazırlanan araştırmada, Eskişehir'de dağ tırmanışı etkinliğine katılan ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenen 18 kişiyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda, dağ tırmanışı etkinliklerinde bireylerin akış durumunu yaşadıkları belirlenmiştir. Yaşanılan deneyimlerin akış deneyiminin daha çok zorluk ve beceri dengesi, otoletik deneyim, anında geri bildirim, kontrol hissi, öz bilinç kaybı, yoğunlaşma ve açık hedefler boyutlarında gerçekleştiği ifade edilebilir. Öte yandan araştırma sonuçları, katılımcıların etkinlik sırasında mücadele verdikleri ve zorluklarla başa çıkabilecek düzeyde kendilerini yeterli hissetmeleriyle birlikte optimal performans yaşadıklarını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the experience of individuals who participate in the event of the mountain climbing within the framework of flow theory. In-depth interviews were conducted with 18 people who had participated in the event of the mountain climbing in Eskisehir and determined by the maximum variation sampling method, which it was prepared with a qualitative research. As a result of the research, it was determined that the individuals experienced the state of flow in mountain climbing activities. It can be stated that the flow experience of the individuals is occurred mainly in the dimension of difficult situation and skill balance, autotelic experience, simultaneous feedback, a sense of control, the loss of self-consciousness, concentration and the main purposes. On the other hand, the results also show that the participants have experienced the optimal performance when they felt sufficient to cope with the diffuculties during the event of climbing.In this research, it is aimed to examine the experience of individuals who participate in the event of the mountain climbing within the framework of flow theory. In-depth interviews were conducted with 18 people who had participated in the event of the mountain climbing in Eskisehir and determined by the maximum variation sampling method, which it was prepared with a qualitative research. As a result of the research, it was determined that the individuals experienced the state of flow in mountain climbing activities. It can be stated that the flow experience of the individuals is occurred mainly in the dimension of difficult situation and skill balance, autotelic experience, simultaneous feedback, a sense of control, the loss of self-consciousness, concentration and the main purposes. On the other hand, the results also show that the participants have experienced the optimal performance when they felt sufficient to cope with the diffuculties during the event of climbing.