Generation of induced pluripotent stem cell (iPSCs)-based models of Friedreich's Ataxia (FRDA)
  1. Tez No: 648508
  2. Yazar: SİMGE KELEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK TAMER ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Friedreich ataksisi (FRDA, OMIM#229300, ORPHA:95) en sık görülen otosomal ataksidir ve nörolojik anormaliteler, kardiyomiyopati ve artmış diyabet riski ile karakterize edilir. FXN geninin birinci intronundaki GAA·TTC üçlü baz çifti tekrarlarının artması bu hastalığın nedenidir. Bu tekrar artışları FXN kodlu frataksin protein düzeyinde azalmaya neden olmaktadır. Frataksin, hücreiçi demir-kükürt küme üretemine katılan ve demir depolayan küçük bir mitokondriyal proteindir. Frataksinin işlevi ve GAA·TTC tekrarlarının artışının frataksin protein düzeyini nasıl azalttığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, FRDA'nın moleküler mekanizmalarını açıklamak için in vitro modeller gereklidir. Uyarılmış pluripotent kök hücreler (uPKH), hastaların somatik hücrelerinin embryonik hücre benzeri bir duruma yeniden programlanması yoluyla üretilebilir. uPKH'ler, nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok hastalığın in vitro modellenmesinde kullanılırlar. Bu çalışmada, bu hastalığı in vitro incelemek ve yeni potansiyel terapötik ilaçları test etmek için FRDA'nın uPKH tabanlı modellerini üretmeyi amaçladık. uPKH hatları 4 FRDA hastasının fibroblastlarından ve 2 sağlıklı kontrol bireyden üretildi. uPKH hatlarının tümü, plüripotentliğe bağlı genlerin RNA ve protein seviyesindeki ekspresyonları ve ayrıca embriyoid cisim oluşumu deneyleri ile karakterize edildi. FRDA hastaları arasında en yaygın ölüm nedeni hipertrofik kardiyomiyopatidir. Bu sebeple oluşturulan hastaya özgü ve kontrol uPKH'leri bu hastalığı in vitro modellemek için kardiyomiyositlere farklılaştırılmıştır. Kardiyomiyositlere özgü genlerin ekspresyonu ve farklılaşmış kardiyomiyositlerin atım davranışı; qPCR analizi, immünofloresan boyamaları ve atım bölgelerinin canlı hücre görüntülemesi ile doğrulanmıştır. FRDA hastalarından toplanan fibroblastlardaki düşük FXN gen seviyesi, FRDA uPKH'lerinden üretilen kardiyomiyositlerde de korunmuştur. Bunlar bir arada ele alındığında, bu sonuçlar hem FRDA hastalarından hem de sağlıklı bireylerden üretilen uPKH'lerinin pluripotent olduğunu ve FRDA'yı in vitro modellemek için FRDA uPHK'lerinden üretilen kardiyomiyositlerin kullanılabileceğini göstermiştir. Bu in vitro model, FRDA'nın mekanizmaları hakkında bilgi edinmek ve FRDA ile ilişkili hipertropik kardiyomiyopati için yeni terapötik stratejileri test etmek için faydalı bir platform olabilir.
Özet (Çeviri)
Friedreich's ataxia (FRDA, OMIM#229300, ORPHA:95) is the most common autosomal recessive ataxia and is characterized by progressive neurological abnormalities, cardiomyopathy, and increased risk of diabetes mellitus. GAA·TTC triplet repeat expansions in the first intron of FXN gene are responsible for this disease. These expansions cause a reduction in FXN encoded frataxin protein. Frataxin is a small mitochondrial protein involved in the biosynthesis of iron-sulfur clusters (ISCs) and iron storage. The function of frataxin and how GAA·TTC expansions reduce frataxin protein levels are not entirely known. Therefore, to elucidate the molecular mechanisms of FRDA, in vitro models are necessary. Induced pluripotent stem cells (iPSCs) can be generated through the reprogramming of patients' somatic cells to an embryonic-like state. iPSCs can be used to model various diseases such as neurodegenerative diseases in vitro. In this study we generated iPSCs-based models of FRDA so that the disease can be studied in vitro and new potential therapeutic drugs can be tested. iPSCs lines were generated from fibroblasts of 4 FRDA patients, as well as 2 healthy control individuals. All 6 iPSCs lines were characterized with respect to expression of pluripotency-related genes at the RNA and protein level as well as, embryoid body formation assay. As hypertrophic cardiomyopathy is the most common cause of death among FRDA patients, the resulting patient-specific and control iPSCs were differentiated into cardiomyocytes to model this disease in vitro. Expression of cardiomyocyte-specific genes and beating behavior of the differentiated cardiomyocytes were validated by qPCR analysis, immunofluorescence, and live-cell imaging. Reduced FXN levels in fibroblasts collected from FRDA patients were retained in the FRDA iPSCs-derived cardiomyocytes. Taken together, these results showed that the iPSCs derived from both FRDA patient samples and healthy individuals are pluripotent, and FRDA iPSCs-derived cardiomyocytes can be generated to model FRDA in vitro. This in vitro model can be a useful platform to gain insights into the mechanisms of FRDA and to test new therapeutic strategies for FRDA-related hypertrophic cardiomyopathy.