Performance comparison of BRBFS designed using different response modification factors
Farklı taşıyıcı sistem davranış katsayısı ile tasarlanmış burkulması önlenmiş çaprazlı çerçevelerin performansının karşılaştırılması
- Tez No: 648570
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, farklı taşıyıcı sistem davranış katsayısı ile tasarlanmış burkulması önlenmiş çaprazlı çerçeveler (BÖÇÇ), nümerik analiz ile incelenmiş ve performansları yeni nesil performans değerlendirme yaklaşımı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sistem davranış katsayısı 1 ile 8 arasında olan üç, altı ve dokuz katlı prototip yapılar (az-orta katlı yapılar), ASCE7-16, AISC 341-16, ve AISC 360-16 şartnameleri kullanılarak tasarlanmışlardır. Toplamda 24 prototip yapı, doğrusal olmayan dinamik analiz prosedürü ile 50 yılda aşılma olasılığı %2 ve %10 olan yer hareketlerine tabi tutularak analiz edilmiştir. Yer hareketi kayıtları, FEMA P-695 uzak alan kayıt setinden alınıp FEMA P-695 metodolojisinin gerekliliklerine göre ölçeklendirilmiştir. Performansı belirlemek için FEMA P-58 metodolojisinden yararlanılmıştır. Performans değerlendirmesi için, maksimum ve kalıcı ötelenme oranları ve maksimum kat ivmeleri belirlenip FEMA P-58 metodolojisinin bir parçası olarak verilen Performance Assessment Calculation Tool (PACT) ile performans değerlerine dönüştürülmüştür. Onarım maliyeti ve süresinin olasılıksal dağılımları, ağır hasar olasılığı ve onarılamaz kalıcı ötelenme olasılığı değerleri elde edilerek bu değerler ile taşıyıcı sistem davranış katsayıları arasında karşılaştırmalı çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, BÖÇÇ'lerin daha düşük sistem davranış katsayısı ile tasarlanmasının, deprem sonrası performansını, ivmeye bağlı yapısal olmayan hasarların yapısal hasarlardan baskın çıktığı noktaya kadar arttırdığını göstermiştir. Sonuçlar dikkate alınarak ideal sistem davranış katsayısı önerilmiştir. Çalışma, kendinden merkezleyen burkulması önlenmiş çaprazlı çerçevelerin davranışlarının incelenmesi ve performanslarının geleneksel BÖÇÇ'ler ile karşılaştırılması ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, buckling restrained braced frames (BRBFs) designed with various response modification factors were examined by numerical analysis and their performances were compared using the next-generation performance assessment approach. Three, six, and nine-story archetypes (low to medium-rise) with response modification factors in the range of 1 to 8 were designed using ASCE7-16, AISC 341-16, and AISC 360-16 specifications. A total of 24 archetypes were analyzed using nonlinear dynamic analysis procedures by subjecting them to both MCE and DBE level ground motions. The ground motion histories were acquired from the FEMA P-695 Far-Field record-set and scaled according to the requirements of the FEMA P-695 methodology. FEMA P-58 methodology was utilized to assess performance. For performance evaluation; peak and residual interstory drift ratios and peak story accelerations were determined and converted to performance quantification values by using the Performance Assessment Calculation Tool (PACT), which is supplied as a part of FEMA P-58 methodology. The probabilistic distributions of repair cost and repair time, unsafe placard probability, and irreparable residual drift probability were obtained, and a comparative study of response modification factors in terms of these results was conducted. The results showed that designing BRBFs using lower response factors increases post-earthquake performance until the point where acceleration governed nonstructural damages surpass the structural damages. An ideal response factor is proposed herein based on the consequence measures. The study was complemented by investigating the behavior of self-centering BRBFs and comparing their performance with those of conventional BRBFs.