Arazi koşullarında hazırlanan farklı kalınlıklardaki asfalt kaplamaların laboratuvar performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory performances of different thickness of asphalt pavements prepared in field conditions
  1. Tez No: 648704
  2. Yazar: ALPER SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde ve dünyada karayolları büyük oranda asfalt kaplama olarak inşa edilmektedir. Kaplama dizaynında belirli bir tasarım kalınlığı seçilmiş olsa dahi inşaat sürecinden kaynaklanan çeşitli nedenlerle kaplama kalınlığında değişiklikler olmaktadır. Kaplama performansı kalınlıktaki değişikliklerden önemli oranda etkilenmektedir. Bu çalışmada, asfalt tabaka kalınlığının kaplama performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan asfalt kaplama örnekleri, belirli bir süre taşıt trafiğine ve çevresel etkilere maruz kalmış karayolundan alınmıştır. Örnekler laboratuvarda 4cm'den 9cm'ye kadar 0.5cm farklarla değişen kalınlıklarda hazırlanmıştır. Farklı kalınlıklarda hazırlanan örnekler Hamburg tekerlek izi testi (HWTT), kiriş eğilme testi ve tekrarlı yükleme kiriş eğilme testleri ile kalıcı deformasyon, su hasarı ve çatlama direnci yönünden değerlendirilmiştir. Kaplama kalınlığı ile eğilmede çatlama direnci arasında yüksek bir korelasyon olduğu, tabaka kalınlığının artması eğilmede çatlama direncinde artış oluşturduğu, tabaka kalınlığı arttıkça örnekler arasındaki eğilme miktarı farkının azaldığı, Hamburg test cihazının kaplamaların su hassasiyetlerini değerlendirmede başarılı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, highways are mostly built as asphalt pavements. Even if a certain design thickness is chosen in the pavement design, there are changes in the pavement thickness due to various reasons arising from the construction process. Pavement performance is significantly affected by changes in thickness. In this study, the effect of asphalt layer thickness on pavement performance was investigated. The asphalt pavement samples used in the study were taken from the highway, which has been exposed to vehicle traffic and environmental impacts for a certain period of time. Samples were prepared in the laboratory in varying thicknesses ranging from 4 cm to 9 cm with 0.5 cm differences. Samples prepared in different thicknesses were evaluated in terms of permanent deformation, water damage and crack resistance with Hamburg wheel tracking test (HWTT), bending beam test and repeated load bending beam tests. It is understood that there is a high correlation between pavement thickness and crack resistance in bending, increase in layer thickness causes an increase in crack resistance in bending, as the layer thickness increases the difference in bending amount of the samples decreases, and the Hamburg test device is successful in evaluating the water sensitivity of the pavement.