Adölesan dönemdeki öğrencilerin beslenme durumunun saptanması ve obezite araştırması
Determinationof nutritional status of the students in their adolescent period and an obesity research
  1. Tez No: 649129
  2. Yazar: ASLIHAN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Toplum sağlığının, geliştirilmesi ve korunması için bireylerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını genç yaşlarda edinmesi önemlidir. Sağlığın geliştirilmesi insanların kendi sağlıkları üzerindeki kontrollerini artırma ve sağlık düzeylerinin daha da iyiye getirme sürecinin bütünü olarak tanımlanır. Çalışmanın amacı; adölesan dönemdeki öğrencilerin beslenme durumlarının saptanması ve obezite durumlarının belirlenmesidir. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışma Eylül-Aralık 2019 tarihleri arasında Amasya'da bir devlet anadolu lisesinde okuyan ve rastgele seçilen 204 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %59,3'ü kız, %40,7'si erkektir. Yaş ortalamaları 15,88±0,86 yıl; ağırlıkları 59,9±11,6 kg; boy uzunlukları 168,1±8,63 cm; Beden kütle indeksleri ise 21,1±3,25 kg/m2'dir. Yapılan anket sonuçlarında öğrencilerin, %42,6'sının evdeyken öğün atladığı görülmüştür. Yaşa göre BKİ persentil sınıflandırmasında, kızların erkeklere göre normal düzeyde oldukları saptanmıştır (p=0,033
Özet (Çeviri)
It is important for individuals to acquire healthy eating habits at a young age for the development and protection of public health. Health promotion is defined as the whole process of increasing people's control over their own health and improving their health levels. The aim of the study; It is the determination of the nutritional status of the students in the adolescent period and the obesity status. The research is a cross-sectional and descriptive study. This study was carried out between 204 students randomly selected in a state Anatolian high school in Amasya between September and December 2019. According to the results of the research, 59.3% of the participants are girls and 40.7% are boys. The average age is 15.88 ± 0.86; their weight is 59.9 ± 11.6; their height is 168.1 ± 8.63; Their BMI is 21.1 ± 3.25. In the results of the survey, it was seen that 42.6% of the students skipped meals while at home. In the BMI percentile classification by age, girls were found to be more normal than boys (p = 0.033