Biyokömürün su stresinde yetişen domates bitkisinin fizyolojik gelişmesine ve toprağın bazı özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of biochar on physiological development of tomato plants grown under water stress and some soil characteristics
- Tez No: 649312
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi sera koşullarında 2019-2020 yılları arasında yapılmış olan bu çalışma ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde üretimi yaygın olan Antepfıstığının fabrika atığından elde edilen biyokömür kullanılarak, Sun 6216 domates çeşidi üzerine farklı sulama uygulamalarının bitki gelişimi, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisinin araştırılması amacı ile yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında 4x3 faktöriyel deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Biyokömür konuları B0 (kontrol), B1 (%0.25 biyokömür uygulaması), B2 (%0.50 biyokömür uygulaması), B3 (%1 biyokömür uygulaması) ve Sulama konuları S1 (Saksı ağırlığına göre Tarla Kapasitesi değerinin %33'ü sulandığı konu), S2 (Saksı ağırlığına göre Tarla Kapasitesi değerinin %66'ı sulandığı konu) ve S3(Saksı ağırlığına göre Tarla Kapasitesi değerinin %100'ü sulandığı konu). Çalışmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir; Toprağa uygulanan biyokömür miktarının artması ile domates bitkisinin toplam ağırlıkları ve yeşil aksam ağırlıkları olumlu olarak etkilenmiştir, Biyokömür uygulaması bitki iyon içeriğindeki bazı elementlerde olumlu yönde etki yapmıştır. Bitkideki N ve B içeriklerini arttırmış, Ca içeriğini ise düşürmüştür. Na, P, Zn, Mn, K, Mg, Fe ve Cu içerikleri ise biyokömürden etkilenmemiştir. Kuraklık stresine bağlı olarak toplam ağırlık, yeşil aksam, bitki boyu, kök uzunluğu, kök ağırlıklarının zarar gördüğü tespit edilmiştir. Kuraklık stresinin bitki iyon içeriklerinde olan etkisi azalma yönünde olmuştur. Na, Ca, P, Mn, N ve B içerikleri bakımından kuraklık stresi bitkiler üzerinde olumsuz etki yapmıştır. Zn ise stres koşullarında bitki içerisinde daha yüksek miktarda saptanmıştır. K, Mg, Fe ve Cu içerikleri ise etkilenmemiştir. Bu çalışmada; biyokömür uygulamalarının ve kuraklık stresinin domatesteki etkilerinin yanı sıra ve biyokömür ve sulama uygulamalarının toprağın kimi kimyasal ve fiziksel özelliklerine etkisi de incelenmiştir. Toprağa uygulanan biyokömür miktarının artması Toprak Organik Madde içeriği, KDK, Zn, K ve Mn içeriklerini arttırmıştır. pH, Kireç, P ve Fe içerikleri etkilenmemiştir. Sulama düzeylerinin artması ile toprağın bazı kimyasal ve fiziksel özelliklerini etkilemiştir. Sulama düzeyinin artması toprakta K ve Cu miktarı artarken, EC ve Mn miktarı azalmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Fıstık fabrika artıklarından elde edilen biyokömür materyali toprağa uygulanması ile fiziksel ve kimyasal özellikleri yönünden toprakta iyileşmeye neden olmuştur. Ayrıca test bitkisi olarak kullanılan domates bitkisinin gelişim parametreleri üzerinde de olumlu etkileri saptanmıştır. Bundan dolayı tercih edilebilir bir uygulama olabileceği düşünülmektedir. Bu sonuçlar ışığında domates yetiştiriciliğinde kumlu-tınlı toprak bünyesi şartlarında biyokömür %1 dozu önerilmektedir. Ayrıca domates bitkisi kuraklık stresinden aşırı miktarda zarar görmektedir. Bundan dolayı tüm sulamalarda bitki kök bölgesini tarla kapasitesine gelinceye kadar doyurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Harran University of faculty between the years 2019-2020, which were made in greenhouse conditions in this study, the southeastern Anatolia region, produced in the factory using waste obtained from the common pistachio biyokomur, Sun 6216 tomato varieties on plant growth of different irrigation practices, with the aim to investigate the effect of soil physical and chemical properties was conducted. It was established in trial coincidence blocks with 3 repetitions according to 4x3 factorial trial pattern. Topics biyokomur B0 (control) B1 (%0.25 biyokomur application), B2 (%biyokomur application 0.50), B3 (%1 issues biyokomur S1 application and irrigation (field capacity Pot weight value 33% of porking subject), S2 (field capacity Pot weight value 66% of porking subject) and S3(field capacity the weight of the pot 100% of the value of water is making the subject). The results obtained in the study are as follows; As the amount of biocomper applied to the soil increased, the total weight of the tomato plant and the weight of the Yesil part were positively affected, the application of Biocomper had a positive effect on some elements in the plant ion content. It increased the N and B content in the plant and reduced the Ca content. Na, P, Zn, Mn, K, Mg, FR, and Cu contents were not affected by biocomper. Total weight, green Yesil, plant height, root length, Root weight were found to be damaged due to drought stress. The effect of drought stress on plant ion content has been in the direction of reduction. In terms of NA, Ca, P, Mn, N and B content, drought stress had a negative effect on plants. Zn, on the other hand, was found in a higher amount in the plant under stress conditions. K, Mg, Fe and Fru contents were not affected. In this study, in addition to the effects of biocomper applications and drought stress on Tomatoes, the effect of biocomper and irrigation applications on some chemical and physical properties of soil was also examined. An increase in the amount of biocomper applied to the soil has increased the content of organic matter in the soil, KDK, Zn, K and Mn. PH, Lime, P and Fe contents were not affected. It has affected some chemical and physical properties of the soil with increasing irrigation levels. Increased irrigation level increased the amount of K and Fru in the soil, while the amount of EC and Mn decreased. According to the results obtained; the application of biocomper material obtained from peanut factory residues to the soil caused improvement in the soil in terms of its physical and chemical properties. In addition, a positive effect was found on the development parameters of the tomato plant used as a test plant. Because of this, it is thought that it may be a preferred practice. In light of these results, a 1% dose of biocomper is recommended in conditions of sandy-loamy soil in tomato cultivation. In addition, the tomato plant is severely damaged by drought stress. Because of this, in all irrigation, the plant root zone must be saturated until it reaches the field capacity.