Comparison analysis between meshless radial basis function collocation method and finite element method
Ağsız radyal bazlı fonksiyon eşyerleşim yöntemi ve sonlu elemanlar yönteminin karşılaştırma analizi
- Tez No: 649825
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada ağsız Radyal Bazlı Foksiyon Eşyerleşim Yöntemi ile Sonlu Elemanlar Yöntemi arasında karşılaştırma analizi yapıldı. Poisson ve Stokes parçalı diferansiyel denklemlerinin durağan ve zamana bağlı örnekleri, değişik tipteki sınır şartları göz önüne alınarak modellendi. Denklemlerin sayısal olarak çözdürüldüğü bölgeler kare ve L-şekilli olacak şekilde seçildi. Bu iki yöntemin doğru sonuca yakınsama özelliklerini gözlemlemek için çözüm yapılan bölge içindeki çözüm noktaları sayısı gitgide artırıldı. Ağsız yöntemin sonuçlarının en küçük kareler hatası hesabı için yeni bir yöntem geliştirildi. Ayrıca, ağsız modelin en kesin sonucu vermesi için minimum ortalama karekök hatasını dikkate alarak en uygun şekil etkenini bulan bir algoritma da modellerde kullanıldı. Daha sonra, bu iki yöntemin performansları, çeşitli parametreler özelinde karşılaştırıldı. Bu parametreler, kesinlik için en küçük kareler hatası, ortalama karekök hatası ve en büyük bağıl hata; stabilite için matrislerin koşul sayısı; dayanıklılık için yakınsama oranı; sayısal maliyet için modellerin çözüm yapma süreleri; ve modellerin kolay uygulanabilirliği olmak üzere seçildi.
Özet (Çeviri)
Comparison analysis between meshless Radial Basis Function Collocation Method and Finite Element Method is conducted in this work. Models for both steady and unsteady versions of Poisson and Stokes equation with various types of boundary conditions are built. The domains studied are square and L-shaped. The mesh, or the number of nodes inside these domains is gradually increased to observe the convergence properties of the methods. For the meshless method, a novel least square error calculation technique is presented to make the error comparison against Finite Element Method fair. Additionally, the shape factor optimization algorithm which minimizes the root mean square error is implemented for the meshless model to yield the most accurate results available. Then, the performances of both methods are compared considering several parameters. These parameters are chosen to be: accuracy by comparing least square error, root mean square error and maximum relative error; stability by comparing condition numbers; robustness by comparing convergence rates; computational cost by comparing runtimes; and ease of implementation.