Türkiye'de taşınmaz değerleme yöntemleri ve uygulama alanlarının irdelenmesi
Examination of real estate valuation methods and application areas in Turkey
  1. Tez No: 649840
  2. Yazar: GÜRKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekonomik açıdan insan hayatında büyük önemi olan gayrimenkuller, hayatın ilk başladığı zamanlarda yalnızca barınma, korunma maksatlı düşünülmekteyken bugün insan hayatında barınma ve korunma gereksiniminin yanında ekonomik bir araç olarak görülmektedir. Gayrimenkul değerlemesi; şehir planlama ve dönüşüm uygulamalarının rant etkisinin dürüst bir şekilde denetimi, taşınmazlarla ilgili uyuşmazlıkların yargıda çözümünün sağlanması, vergi adaletinin sağlanması ve kamunun sahip olduğu kaynakların verimli bir şekilde yönetilmesi açısından önemli işlevler üstlenmektedir. Bu nedenle gayrimenkul değerlemesi hem kişilerin hem de kamunun haklarının korunması açısından önemi olan bir üst disiplindir. Gayrimenkul değerlerinin kavranabilmesi; taşınmazla alakalı bütün bilgilerin toplanması, bu bilgilerin belirli bir sistem dahilinde bir araya getirilmesi ve seçilecek değerleme yöntemleriyle gayrimenkule uygulanmasını içermektedir. Bilimsel açıdan değerleme mevzuatının Türkiye'de yeteri kadar gelişmemiş olması, kopuk ve yanlış uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, gayrimenkul değerleme faaliyetlerinin esasını meydana getiren kavramlar, değerleme süreci, standartlar ile değerleme metotları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
While real estates, which are of great importance in economic life, are considered only for the purpose of shelter and protection at the beginning of life, today they are seen as an economic tool besides the need for shelter and protection in human life. Real estate valuation; It performs important functions in terms of fair control of the rent effect of city planning and transformation practices, ensuring the resolution of the disputes related to the real estate in the judiciary, ensuring tax justice and managing the publicly owned resources efficiently. Therefore, real estate valuation is an upper discipline that is important in terms of protecting the rights of both the public and the public. Realization of real estate values; It involves collecting all information related to the real estate, systematizing this information and applying it to real estate through certain valuation methods. Turkey is not developed enough in terms of scientific appraisal regulations are broken and misapplication bring along. In this study, the concepts, valuation process, standards and valuation methods that form the basis of real estate valuation activities are explained.