Serebral palsi'li çocuklarda tibialis anterior kasına uygulanan kinezyo bantlamanın denge üzerine etkisi
The effect of kinesio taping on the tibialis anterior muscle on balance in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 649946
  2. Yazar: HÜSEYİN TOKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. TOMRİS DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serebral Palsi, gelişimini tamamlayamamış beyinde meydana gelen ilerleyici olmayan rahatsızlıkların neden olduğu bir motor bozukluktur. Bu çalışmanın amacı hemiparetik serebral palsili çocuklarda tibialis anterior kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın denge üzerine etkisini araştırmaktadır. Araştırmaya Özel Gülşeker Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde rehabilitasyon programına alınan, 7-14 yaş arası hemiparetik serebral palsi tanısı konulmuş 30 hasta dahil edildi. Hemiparetik serebral palsi tanılı çocuklar rastgele olarak grup I (n=15) ve grup II (n=15) olarak ikiye ayrılmıştır. Grup I'e; geleneksel fizik tedavi eğitimi uygulanırken, grup II'ye geleneksel fizik tedaviye ek olarak hemiparetik taraf tibialis anterior kasına Kineziyolojik bantlama uygulanmıştır. Her iki gruba haftada 2 seans, her seans 45 dakika ve toplamda 24 seans tedavi uygulanmıştır. Motor fonksiyonu; Kaba Motor Ölçütü ile spastisite; Modifiye Ashworth Ölçeği ile, denge; Zamanlı Kalk ve Yürü testi, Tek Ayak Üzerinde Durma testi, Pediatrik Berg Denge Ölçeği ile ve ağrı, yetersizlik ve aktivite kısıtlığını Ayak Fonksiyon İndeksi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a motor disorder caused by non-progressive disorders in the brain that have not completed its development. The study included 30 patients who were included in the rehabilitation program at the Gülşeker Education and Rehabilitation Center, diagnosed with hemiparetic cerebral palsy aged 7-14 years. Children diagnosed with hemiparetic cerebral palsy were randomly divided into two groups as group I (n = 15) and group II (n = 15). To Group I; While performing traditional physical therapy training, Kinesiological taping was applied to the hemiparetic side tibialis anterior muscle in addition to traditional physical therapy to group II. Both groups received 2 sessions per week, 45 minutes each session, and 24 sessions in total. Those with Gross Motor Function Classification System level 1-2 were included in the study. Motor function; With Gross Motor Function Measure -88, spasticity; With the Modified Ashworth Scale, the balance; Timed Up and Go test, Single Leg Stance test, Pediatric Berg Balance Scale and pain, disability and activity limitation were evaluated with Foot Function Index.