IoT teknolojisini kullanan pratik ve güvenilir akıllı kapı kilidi tasarımı
Practical and reliable smart door lock design using IoT technology
  1. Tez No: 650083
  2. Yazar: AYŞEGÜL KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin yaygınlaşması, ayrıca modern yaşamın ortaya çıkardığı ihtiyaçlar dolayısıyla Nesnelerin İnterneti (IoT)'ne olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. IoT artık yaygın olarak kullandığımız, sürekli duyduğumuz bir kavram olmuştur.“Akıllı sistemler”olarak adlandırdığımız IoT uygulamaları, ev, tarım ve sağlık alanları başta olmak üzere neredeyse birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada“Akıllı Ev”sisteminin bir parçası olarak algılanabilecek, kapı kontrol IoT uygulaması geliştirilmiştir. Projenin motivasyonunu, sık sık karşılaşılan bir durum olan evin dış kapısında kalan birisinin (çocuk, bakıcı), uzak konumdaki ev sahibine durumunu haberdar ederek, güvenli bir biçimde IoT teknolojisi ile kapının açılabilmesi oluşturmaktadır. Süreç, kapıdaki kişinin telefonunda bulunan Android uygulama ile ev sahibine (genellikle ebeveyn) kapının açılması için istekte bulunması ile başlar. Bu istek, Raspberry Pi üzerindeki PHP Web servisinin uyarılması ve Python ile kodlanmış yazılım kullanılarak kamera görüntüsünün ev sahibine mail olarak gönderilmesi ile devam eder. Nihai olarak, ev sahibinin telefonunda olan diğer Android uygulama ile onay verilirse Raspberry Pi üzerindeki diğer PHP Web servisinin uyarılması sonucu elektrikli kapı kilidine yeterli gerilim verilerek kapının açılması ile sonlanır. Özellikle, düşük maliyetli ve güvenlik ihtiyaçları gözetilerek geliştirilmiş, pratik olarak uygulanabilir bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid development of technology and the widespread of the internet, and the needs of modern life, the interest in the Internet of Things (IoT) is increasing day by day. IoT is now a concept that we use extensively and that we constantly hear. IoT applications, which we call“smart systems”, appear in many areas, especially in the fields of home, agriculture and health. In this study, door control IoT application, which can be perceived as a part of“Smart Home”system, has been developed. The motivation of the project is the fact that someone (child, childminer) who is at the outer door of the house, which is a frequent situation, can be opened safely with IoT technology by informing the home owner in the remote location. The process starts with the request by the cell phone of the person on the door using installed Android application to the homeowner (generally parent) to open the door. This request continues by activating the PHP Web service on Raspberry Pi and sending the camera image to the homeowner via an e-mail, using Python-encoded software. Ultimately, if it is approved by the other Android application on the homeowner's phone, it will end with the opening of the door by giving sufficient voltage to the electric door lock as a result of the activation of the other PHP Web service on the Raspberry Pi. In particular, it is a practically feasible study, developed with low cost and security needs in mind.